آثار مثبت لغو تحریم ها در اقتصاد کشور جدی است

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

آثار مثبت لغو تحریم ها در اقتصاد کشور جدی است

اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در نشست مدیران ارشد صنعت نفت که با محوریت اقتصاد مقاومتی برگزار شد، اظهار داشت: وزارت نفت بیشترین فشارها را در دوران تحریم تحمل کرد و خوشبختانه توانست با سربلندی از این دوران سخت عبور کرده و کارهای بزرگی برای توسعه‌ی صنعت نفت کشور انجام دهد.

وی ادامه داد: وزارت نفت باید پس از لغو تحریم ها و در دوران جدید خود را آماده ی کارهای مهم و بزرگ کند و برنامه های خود را برای سرمایه گذاری جهت توسعه ی صنعت نفت و گاز کشور به اجرا برساند.

معاون اول رییس جمهور از توافق هسته ای و برجام بعنوان دستاوردی بزرگ و یکی از مهمترین وعده های رییس جمهور به ملت یاد کرد و افزود: علی رغم همه ی بدبینی های داخلی و خارجی و با وجود کارشکنی های دشمنان ملت ایران، با ، حمایت های کامل رهبر معظم انقلاب، مدیریت شجاعانه و مدبرانه رییس جمهور، همت تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای و استقامت ملت ایران، سرانجام توافق هسته ای به نتیجه رسید و برجام وارد مرحله ی اجرا شد.

جهانگیری افزود: بسیاری افراد با وجود برجام، در اجرای این توافق تردید ایجاد می کردند و معتقد بودند که امکان ندارد برجام به مرحله ی اجرا برسد اما امروز باید به ملت ایران برای این اتفاق مهم تبریک بگوییم چرا که این اتفاق نتیجه ی صبوری ملت ایران در مقابل فشارها و سختی هایی بود که تحمل کرد.

وی با بیان اینکه صنعت نفت کشور فقط تامین کننده ی منابع مالی نیست، گفت: بخش نفت در حقیقت محور اصلی توسعه ی کشور است و اگر تاکنون توسعه ی اقتصادی کشور نتوانسته حول محور نفت شکل بگیرد به دلیل ضعف در برنامه ریزی ها بوده است.

معاون اول رییس جمهور افزود: در برنامه ی ششم توسعه برای سرمایه گذاری در صنعت نفت، برنامه ریزی وسیعی انجام شده و این یعنی همه ی فعالان اقتصادی و صنعتی و شرکت های بزرگ، فرصتی طلایی پیش روی خود دارند تا بتوانند در این زمینه فعالیت کنند.

جهانگیری با اشاره به جایگاه پراهمیت صنعت نفت در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: اهمیت این حوزه به اندازه ای است که هرگاه دشمنان قصد داشتند کشور را تحت فشار قرار دهند، یکی از بخش هایی که مورد هدف قرار داده اند، صنعت نفت کشور بوده است.

وی مجموعه ی مدیران صنعت نفت را مدیرانی توانمند و با تجربه توصیف کرد و اظهار داشت: مهندس زنگنه مدیری است که سابقه ای دیرینه در مدیریت اقتصادی کشور دارد و امروز سرمایه ای بی بدیل برای اقتصاد کشور و به خصوص صنعت نفت کشور محسوب می شود.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: متاسفانه برخی مخالفین، آگاهانه یا ناآگاهانه تلاش می کنند با ایجاد تردید در برنامه های وزارت نفت، مدیران این بخش را از تصمیم گیری های بزرگ باز دارند اما انتظاری که از مدیران صنعت نفت کشور داریم این است که بدون توجه به تردید افکنی برخی افراد، در دوره ی جدید تصمیمات مهم و جدی اتخاذ کنند.

جهانگیری ادامه داد: البته طی کردن این مسیر بسیار دشوار است و کارهای بزرگ همواره نیازمند مدیران بزرگ است و خوشبختانه مدیران صنعت نفت کشور از این ویژگی برخوردار هستند.

وی همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده در این جلسه پیرامون وضعیت پارس جنوبی تصریح کرد: وقتی مدیران کشور کاری انجام می دهند و یا تصمیم مهمی اتخاذ می کند، منتقدان زیادی پیدا می شوند و ایراداتی نسبت به کارهای انجام شده وارد می کنند اما متاسفانه هیچگاه کسانی که در دوره ی مدیریتی خود تصمیمات و کارهای لازم را انجام ندادند که باعث وارد شدن خسارت های زیادی به صنعت نفت کشور شده است، مورد بازخواست قرار نمی گیرند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در سالهای ۸۳ و ۸۴ فاصله ی ایران با قطر در برداشت از میادین مشترک گازی پارس جنوبی فاصله ای اندک بود، گفت: سال ۹۲ و هنگامی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، این فاصله افزایش زیادی یافته بود و میزان برداشت ایران ۲۸۰ میلیون متر مکعب و کشور قطر حدود ۵۸۰ میلیون متر مکعب گاز بود اما هیچکس در قبال این کوتاهی و منابع فراوانی که از دست ملت ایران رفته، مسئول و پاسخگو نیست.

جهانگیری ادامه داد: این موضوع در خصوص میدان گازی سلمان نیز صادق است و عده ای به دلایلی مانع فعال شدن این میدان شدند و نتیجه این شد که گاز این میدان به سمت کشور دیگر رفت و یا اینکه خارج شد و سوخت.

وی افزود: براساس گزارشات ارائه شده میزان گازی که در دولت گذشته به دلیل عدم فعالیت و مدیریت مناسب بر میادین گازی، از دست ملت ایران خارج شد حدود ۷.۵ میلیارد دلار است اما هیچ گاه راجع به این خسارت که به دلیل کوتاهی و عدم اقدام مناسب مدیران وقت به وجود آمده سوالی پرسیده نشده و کسی مورد بازخواست قرار نگرفته است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در دوران تحریم فقط موضوع فشار اقتصادی و عدم توسعه ی کشور مطرح نبود، گفت: برخی اتفاقات داخلی در دوران تحریم باعث وارد شدن فشارهای جدی به بخش های مهمی مثل بخش نفت شد. چه کسی تصور می کرد که فرد جوانی میلیاردها دلار پول نفت کشور را در اختیار بگیرد و یا وزارتخانه ی مهمی مثل نفت رقم بزرگی از منابع مالی خود را در قالب پول نقد به فردی بدهد تا در میان پیمانکاران توزیع کند و آن فرد نیز این منابع را با خود ببرد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در دوره ی گذشته عده ای مدعی شدند که می توانند در شرایط تحریم نفت را بفروشند و با این ادعا نفت زیادی دریافت کردند و یک دلار هم برنگرداندند. این کار چه آنجا که توسط فرد و چه آنجا که توسط یک نهاد انجام شد، آسیب زیادی به بخش نفت کشور وارد کرد و پاسخ نهاد مورد نظر این بود که چون خودمان به منابع مالی نیاز داشتیم، آن را هزینه کردیم و این در حالی است که هیچکس و حتی بالاترین مقام اجرایی کشور حق ندارد خارج از قانون حتی یک ریال هزینه کند.

وی در ادامه با اشاره به قراردادهای جدید نفتی که ازسوی وزارت نفت تدوین شده و در جلسه ی هیات وزیران به تصویب رسیده است، خاطرنشان کرد: پیش نویس این قراردادها با درنظر گرفتن تجربیات گذشته و با توجه به نقاط ضعف و قوت و تجربیات سالهای قبل توسط وزارت نفت تدوین شد و پس از آن چندین مرحله کار کارشناسی انجام شد و دستگاه های مختلف نیز نظرات اصلاحی خود را مطرح کردند و سرانجام پس از بررسی های فراوان، این قراردادها در دولت به تصویب رسید.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: البته ممکن است هنوز هم نظرات و انتقاداتی نسبت به این قراردادها وجود داشته باشد که از همین جا اعلام می شود کسانی که نسبت به بندهای این قرارداد نظرات کارشناسی و منتقدانه ی سازنده دارند می توانند نظرات خود را به دولت ارسال کنند تا چنانچه این نظرات از نظر کارشناسان درست باشد، در قراردادهای مذکور لحاظ شود.

جهانگیری اضافه کرد: متاسفانه عده ای انگار نمی خواهند در این کشور کاری انجام شود و با الفاظ تند و انتقادهای نادرست راجع به مسئولین و مدیران بخش نفت کشور اظهار نظر می کنند که البته این رفتار بسیار ظالمانه است زیرا هنوز هیچ قراردادی منعقد نشده است و تازه دولت آن را تصویب کرده و قرار است به مجلس شورای اسلامی فرستاده شود تا بند بند آن با قوانین مطابقت داده شود.

وی خاطرنشان کرد: البته قراردادهای بخش نفت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و ملت ایران نیز نسبت به این موضوع حساسیت دارند اما با این وجود به دلیل اینکه عده ای می خواهند در هر شرایط نظرات مخالف داشته باشند، نباید کارهای مهم کشور را متوقف کنیم.

منبع:ارانیکو

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.