آمادگی ایران برای همکاری با عمان در ۳ حوزه حمل‌ونقل هوایی

ارسال شده در تاریخ یکشنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

آمادگی ایران برای همکاری با عمان در ۳ حوزه حمل‌ونقل هوایی

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر امور خارجه عمان گفت: ایران در سه حوزه تشکیل شرکت بین‌المللی لیزینگ هواپیما٬ تشکیل ایرلاین مشترک و واگذاری بخشی از اراضی شهرفرودگاهی امام خمینی (ره) آماده همکاری با عمان است.

به گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در دیدار با هیأت سیاسی- اقتصادی عمان به سرپرستی یوسف بن علوی وزیر امورخارجه این کشور و همچنین حضور علی السنیدی وزیر تجارت و صنعت و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی عمان و ایران گفت: ایران آمادگی دارد تا پیشنهادات سرمایه‌گذاری و همکاری دوجانبه را در پروژه‌های ارائه شده در کمیسیون اقتصادی با مسقط عملیاتی کند.

وی با بیان اینکه بندر چابهار رو به‌روی بندر عمان قرار دارد و ما طرح‌های توسعه‌ای مختلفی در این بندر در دست اجرا داریم، ادامه داد: اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار ۲.۵ میلیون تن در سال است که با اجرای برنامه توسعه چابهار ظرف ۶ تا ۹ ماه آینده ظرفیت این بندر به ۸.۵ میلیون تن می‌رسد. ضمن آنکه دو فاز توسعه دیگر نیز در چابهار داریم که هندی‌ها و چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در آنها با ایران وارد مذاکره شدند.

آخوندی با اظهار علاقه چینی‌ها برای همکاری با ایران در احیای راه ابریشم اظهار کرد: خط ریلی چابهار ایرانشهر ـ زاهدان ـ زابل ـ بیرجند ـ خواف ـ هرات در دست احداث است که از این طریق ایران به افغانستان٬ تاجیکستان٬ قرقیزستان و نهایتا شهر کاشور چین از طریق راه‌‌آهن متصل می‌شود.

به گفته آخوندی، چینی‌ها به سرمایه‌گذاری در این خط آهن علاقه زیادی دارند. بنابراین عمان می‌تواند هم در توسعه خود بندر و هم احداث این خط آهن و هم توسعه پس‌کرانه‌های چابهار سرمایه‌گذاری کند. البته الآن این مسیر جاده بسیار مناسبی دارد و تبادلات از طریق جاده در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه هر نوع اطلاعاتی که شرکت‌های عمانی درباره پروژه‌های عمرانی ایران بخواهند به آنها ارائه می‌کنیم، افزود: پروژه دیگر ایجاد بندر بزرگ جاسک است. حد فاصل بنادر چابهار و جاسک را محور توسعه مکران نام‌گذاری کرده‌ایم و پذیرای هر نوع سرمایه‌گذاری در این محور چه در بخش ساخت بندر٬ فعالیت‌های بندری٬ خدمات لجستیک٬ پسکرانه‌های بندری و ساخت راه‌آهن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی به آمادگی همکاری ایران و عمان در حوزه حمل‌ونقل هوایی اشاره و خاطرنشان کرد: ایران در حال تشکیل شرکت بین‌المللی لیزینگ هواپیما با همکاری شرکت‌های بزرگ بین‌المللی است که در حال حاضر با چند شرکت مذاکره کردیم و به زودی این شرکت را تأسیس خواهیم کرد. در این شرکت ۱۵۰ هواپیما تهیه شده و به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار ایرلاین‌های ایرانی قرار می‌گیرد. مقر این شرکت می‌تواند در ایران یا هر کشور دیگری باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.