افزایش تجارت ایران با جهان عرب

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

افزایش تجارت ایران با جهان عرب

بازرگانان ایرانی که به طور منظم میزبان هیئت های تجاری غربی و آسیایی، قصد دارند تجارت خود را با همتایان عرب خود نیز تعمیق بخشند.

تجار ایرانی اکنون در مورد بهره برداری از موقعیت ژئواستراتژیک کشورشان برای صادرات کالا به بسیاری دیگر از بازارهای خاورمیانه صحبت می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه فایننشال تایمز در مطلبی نوشت: ایران کشور همسایه خود عراق را نزدیک ترین متحد به خود در جهان عرب و نیز به عنوان یک بازار بزرگ برای صادرات محصولات خود از شیر تازه گرفته تا سیمان می بیند.

«یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق می گوید: «عراق به کالاهای بسیاری برای واردات نیاز دارد و همین موضوع آن را به بهترین بازار برای کالاهای ساخت ایران تبدیل کرده است.»

با این حال تجارت ایران با جهان عرب، تا حد زیادی محدود به عراق باقی مانده است؛ در حالی که امارات متحده عربی – به عنوان مرکز تجارت برتر در منطقه – اولین مقصد ایران برای صادرات مجدد محسوب می شود. با وجود مزایای آشکار تجارت منطقه ای، موانع سیاسی در این زمینه وجود دارد.

اگر چه مقامات و تحلیلگران از امنیت بالا، اقتصاد متنوع و نیروی کار تحصیل کرده در ایران سخن می گویند که می تواند آن را به عنوان یک مجرای جدید در یک منطقه بحران زده تبدیل کند، با توجه به تنش های سیاسی امید برای بهبود روابط تجاری همچنان کمرنگ است.

سال گذشته کشورهای عضو 1+5 – آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – با ایران توافقی امضا کردند که در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور، تحریم های اقتصادی لغو می شوند. بنابراین در حال حاضر، بازرگانان ایرانی به طور منظم میزبان هیئت های تجاری غربی و آسیایی هستند.

تجار در تهران اینگونه استدلال می کنند که ایران پس از لغو تحریم ها، دیگر بازاری برای بیش از 300 میلیون نفر است زیرا اجازه دسترسی به به کشورهای عربی در جنوب و غرب؛ آسیای مرکزی در شمال؛ و افغانستان و پاکستان در شرق را به دست آورده است.

آل اسحاق می گوید که ایران می تواند موقعیت خود را به عنوان یک واسطه در عراق تثبیت کند. او می گوید: «ما می توانیم با شرکای اروپایی که با بازار عراق آشنایی ندارند و نگران امنیت سرمایه گذاری در این کشور هستند، همکاری کنیم. آنها می توانند به ما تکیه کنند چرا که ما به لطف مشترکات تاریخی و فرهنگی خود با عراق، می توانیم در آنجا بهتر عمل کنیم.»

از 42 میلیارد و 400 میلیون دلار صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته ایرانی (که در 19 مارس به پایان رسید) شش میلیارد و 200 میلیون دلار به عراق صورت گرفت و کالاهای غیر نفتی به ارزش چهار میلیارد و 900 میلیون دلار از طریق امارات متحده عربی به دیگر کشورها صادر شده است.

بازرگانان ایرانی اکنون در مورد بهره برداری از موقعیت ژئواستراتژیک کشورشان برای صادرات کالا به بسیاری دیگر از بازارهای خاورمیانه صحبت می کنند. در حال حاضر ایران با کشورهای لبنان، سوریه و کشورهای عربی شمال آفریقا تجارت های محدودی دارد؛ در حالی که حجم صادرات این کشور به عمان به 375 میلیون دلار می رسد.

برخی معتقدند توسعه تجارت ایران با کشورهای عربی به بهبود روابط این کشور با عربستان سعودی نیاز دارد.

روابط پر تنش تهران و ریاض سال گذشته در میان تشدید تنش ها، قطع شد. این دو کشور دیدگاه های متفاوتی در خصوص مسائل منطقه دارند. ایران از دولت سوریه حمایت می کند، در حالی که عربستان سعودی طرفدار تروریست ها است. ایران عربستان سعودی را متهم به تامین مالی گروه های تروریستی مانند داعش می کند؛ در حالی که ریاض مدعی دخالت ایران در امور دیگر کشورهای عربی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.