افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از انجام مذاکره با ارمنستان خبر داد و پیش بینی کرد که بتوان حجم صادرات گاز به این کشور را تا دو سال آینده تا سه برابر افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا کاملی با اشاره به صادرات روزانه حدود یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان، گفت: طرف ارمنی با توجه به برنامه ایجاد تاسیسات جدید در بخش ساخت خط انتقال نیروگاه و همچنین احداث نیروگاه جدید، تقاضای افزایش حجم قراردادی را کرده است.

وی افزود: هم اکنون به منظور انجام مذاکره، ایران از ارمنستان برای حضور در تهران دعوت به عمل آورده است که در مورد افزایش صادرات گاز به این کشور نیز تصمیم گیر ی های لازم انجام می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز پیش بینی کرد که بتوان ظرف دو سال آینده، حجم صادرات گاز به ارمنستان را تا ۳ برابر افزایش داد.

به گزارش NIOC، پروژه تهاتر گاز ایران با برق ارمنستان در قالب دو قرارداد تحویل گاز و دریافت برق بین شرکت ملی صادرات گاز ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و نیروگاه برق حرارتی ایروان (Yerevan TPP) به نمایندگی از وزارت انرژی ارمنستان برای یک دوره بیست ساله در سال ۲۰۰۴ به امضا رسید.

بر اساس قراردادهای امضا شده بین طرفین زمان شروع صدور گاز، ژانویه سال ۲۰۰۷ در نظر گرفته شده بود، که به‌ دلیل عدم تکمیل خط لوله گاز در ارمنستان این قرارداد با ۲۸ ماه تاخیر و در تاریخ ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ (۱۳ می سال ۲۰۰۹) به ‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید. برای انتقال گاز ایران به ارمنستان خط انتقالی به قطر ۳۰ اینچ و به طول ۱۱۳ کیلومتر (حد فاصل تبریز تا مرز ارمنستان) احداث شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.