الحیات: مسقط به دنبال تقویت روابط اقتصادی با تهران است

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

الحیات: مسقط به دنبال تقویت روابط اقتصادی با تهران است

تهران – ایرنا – روزنامه الحیات چاپ لندن روز یکشنبه به موضوع روابط اقتصادی ایران و عمان پرداخته و نوشت: مسقط پس از توافق هسته ای ایران و کشورهای غربی قصد دارد از فضای ایجاد شده برای تقویت روابط اقتصادی خود با ایران استفاده کند.

در این گزارش آمده است: با آن که روابط سیاسی عمان و ایران با وجود فضای بحرانی در منطقه خلیج فارس متوقف نشده، اما از نظر اقتصادی آنچنان امیدوارانه نیست و به طور مثال به نزدیکی مبادلات تجاری بین ایران و امارات نمی رسد.
توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 موجب شد که امیر نشین عمان از روابط تاریخی و سیاسی با ایران استفاده کند و به همین منظور دو کشور نظارت بر تنگه هرمز را بین خود به اشتراک گذاشتند و استان مسندم عمان که به مرزهای امارات هم نزدیک است نقطه اتکای مرزی مهم گردید چرا که برای رسیدن به شهر الام و خصب باید وارد خاک امارات شد و برای همین عمان یک راه دریایی مستقیم بین مسقط و خصب باز کرد و برای بقیه شهرهای استان مسندم نیز شروع به ایجاد بندر نمود.
پس از توافق هسته ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 و موافقت دو کشور ایران و عمان در بسیاری از زمینه های اداری و فنی، شرکت ملی املاک عمان اقدام به ایجاد مسیر دریایی بین خصب و بندر بهمن یا قشم در ایران کرد.
این مساله در سفر هیات اتاق بازرگانی و صنعت عمان به تهران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دو طرف درباره مسایل فنی راه اندازی مسیر دریایی گفت و گو کردند.
هیات عمانی که متشکل از مقامات سیاسی و سرمایه گذاران بود درباره فرصت های سرمایه گذاری و شناخت بخش های سرمایه گذاری در دو کشور به منظور تقویت همکاری و استفاده از فضای سیاسی و فواید اقتصادی که انتظار می رود مبادلات تجاری بین دو کشور را تقویت کند، گفت وگو کردند.
بر اساس تفاهم نامه بین ایران و عمان هر 15 روز یکبار یک کشتی از ایران به سمت عمان و بالعکس حرکت می کند. با هماهنگی انجام شده، امکان افتتاح خط حمل و نقل دریایی مستقیم بین دو کشور فراهم شده و این مساله در افزایش میزان واردات و صادرات و بخصوص صادرات مجدد کالاهای ایرانی از این کشور به کشورهای منطقه موثر خواهد بود.
بخش خصوصی ایران هم با حمایت اتاق مشترک ایران و عمان و اتاق بازرگانی و صنایع عمان، اقدام به راه‏اندازی خط کشتیرانی مستقیم بین بندرعباس و بندر صحار عمان کرده است.
سعید بن صالح الکیومی رئیس اتاق تجاری و صنعت عمان در گفت وگویی مطبوعاتی در همین باره گفت: مهمترین هدف از سفر به تهران تاسیس شرکت کشتیرانی بین دو کشور با مشارکت مساوی بوده است.
مالکین این شرکت از بخش خصوصی هستند و انتظار می رود با راه اندازی خطوط دریایی مستقیم و صدور ویزاهای 3 ماهه برای تجار، میزان مراودات مالی بین دو کشور امسال دو برابر شود.
وی همچنین گفت: در نظر داریم که با مشارکت تاجران بحرین و کویت این خط کشتیرنی را توسعه بدهیم.
در سفر هیات اقتصادی عمان به تهران دو طرف چندین توافق نامه در زمینه های مختلف امضا کردند و شرکت های عمانی از شرکت های ایرانی پیشنهادهای تجاری دریافت نمودند.
رئیس اتاق بازرگانی عمان، بازار ایران را برای تجار عمانی یک بازار رویایی عنوان کرد و گفت: ایران به لحاظ جمعیتی، میزان مصرف کالای زیادی دارد و همچنین موقعیت سوق الجیشی ایران که بین کشورهای اروپایی و آسیایی قرار گرفته به نحوی است که عمان می تواند با استفاده از صادرات مجدد بهره زیادی از این بازار ببرد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با لغو تحریم ها و دسترسی تجار دو کشور به سیستم بانکی شاهد گسترش مبادلات اقتصادی بین دو کشور باشیم.
علی اکبر سیبویه سفیر ایران در مسقط نیز در گفت و گویی مطبوعاتی اظهار داشت که میزان مبادلات تجاری بین ایران و عمان بیش از 200 میلیون تا یک میلیارد دلار در سال است.
وی گفت: مبادلات اقتصادی بین دو کشور رشد چشمگیری داشته است.
در ماه می گذشته بندر صحار از اولین کشتی مسیر دریایی مستقیم از بندر عباس در ایران که دو کشور را به هم مرتبط می کند، استقبال کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.