انتظار می رود بخش غیر نفتی عمان 25.3٪ رشد داشته باشد

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

انتظار می رود بخش غیر نفتی عمان 25.3٪ رشد داشته باشد

عمان به انگیزه دادن به سرمایه گذاران داخلی و خارجی، به عنوان بخشی از تلاش های خود در جهت متنوع کردن منابع درآمد، ادامه خواهد داد . این موضوع روز سه شنبه، در همایش دو روزه ی سرمایه گذاری در انجمن عمان، که توسط اتاق بازرگانی و صنایع عمان و اتحادیه عمومی اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی برای کشورهای عربی در هتل بزرگ هزاره ترتیب داده شده بود، اعلام شد. رییس انجمن، اعلام کرد که عمان به دلیل موقعیت استراتژیک، محیط تجاری و قوانین دوستانه برای سرمایه گذار ، مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری است. وی امیدوار است که انجمن همه فرصت های سرمایه گذاری موجود در عمان را بررسی کند و شرکت های داخلی و خارجی نقش بیشتری در افزایش و تنوع درآمد این کشورایفا کنند.
در همین راستا، دبیر کل شورای عالی برنامه ریزی، اعلام کرد که این انجمن در پس زمینه ی تعدادی از تحولات بی سابقه ی منطقه ای و بین المللی از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 و نوسانات مداوم در قیمت نفت که عامل اصلی بسیاری از اقتصادهای منطقه ای می باشد، برگزار شده است. وی بیان کرد که این منطقه همچنان همانگونه که توسط چشم انداز اقتصادی منطقه ای که امسال توسط صندوق بین المللی پول منتشر شده است، مطرح شده، با چالش های مهمی مواجه است، چرا که کاهش قیمت نفت و درگیری های سیاسی باری بر فعالیت های اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا هستند.
وی گفت انتظار می رود که رشد بخش غیر نفتی در پنج سال آینده، در مقایسه با 75.7 درصد سال های 2006 تا 2015، به حدود 25.3 درصد برسد.
او تصریح کرد که این گزارش اشاره به کاهش قابل توجهی در نرخ رشد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از 5.3 درصد در سال 2014 به 1.2 درصد در سال 2016 و 4.2 درصد در سال 2017 دارد.
وی افزود که قیمت نفت از اواسط سال 2014 بیش از 70 درصد کاهش یافته است و نتیجه ی آن کاهش صادرات در حدود 390 میلیارد دلار یا 17.5 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 2015 بوده است.
او گفت که مازاد بودجه کلی کشورهای شورای همکاری خلیج، برای کسری که ممکن است به 12.75 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 2016 برسد و تا حدود 7 درصد علیرغم اقدامات مهم برای کاهش کسری، ادامه داشته باشد، در نظر گرفته شده است.

منبع: omanobserver

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.