انتقاد رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق تهران از قانون بودجه 95

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

انتقاد رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق تهران از قانون بودجه 95

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با انتقاد از قانون بودجه سال 1395، گفت: دولت ابتدا خسارت صادرکنندگان را پرداخت کند و سپس به آنها مشوق بدهد.

به گزارش ایسکانیوز از روابط عمومی اتاق تهران، محمد لاهوتی درباره قانون بودجه 95 به سایت اتاق تهران گفت: بودجه امسال با تاخیر و تغییراتی همراه بود که این موارد به نظر می آمد بیشتر به دلیل روزهای آخر مجلس باشد. اما با هر شرایط بالاخره بودجه 95 ابلاغ شد.

وی درباره موضوع صادرات در بودجه 95 گفت: نکته اول اینکه دولت در بودجه 95، 2 هزار میلیارد تومان به عنوان مشوق صادراتی برای حمایت از صادرات در نظر گرفته است، جدای از اینکه این میزان، عدد بزرگی است یا نه، باید به پیش نویس دستورالعملی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر اقتصاد تهیه شده و اواخر هفته گذشته هم به امضا رسید توجه کرد.

لاهوتی ادامه داد: اینکه صادرات مورد توجه قرار گرفته نکته مثبتی است. به هرحال، امسال سال اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده است، از همین رو در این که باید صادرات مورد حمایت قرار بگیرد شکی نیست. اما به نظر می آید که سلایق و علایقی درون این مشوق ها اثر گذاشته که از بعضی جهات منفی و مثبت شده است.

عضو هیات رئیسه اتاق تهران توجه به صادرات خدمات فنی و مهندسی در بودجه 95 را یادآور شد و افزود: در اینکه در خدمات فنی و مهندسی اهمیت بدهیم و توجه کنیم، اختلاف نظری وجود ندارد اما اگر تمام اهتمام صادرات روی خدمات فنی و مهندسی باشد و به صادرات کالا توجه نشود، درست نیست. این در حالی است که در این پیش نویس چنین عملکردی مدنظر است.

وی افزود: بعد از چانه زنی های فراوان بنا شد اگر مبلغی در مشوق صادرات خدمات فنی و مهندسی اضافه آمد، سرریزش به سمت صادرات کالا برود.به گفته رییس کنفدراسیون صادرات ایران، چنین حمایتی درست نیست. چرا که باید از هرنوع صادرات و ایجاد اشتغال و ارز آوری حمایت کرد.

لاهوتی ادامه داد: در بودجه 95، کارت های حقیقی از دریافت مشوق های صادراتی حذف شده اند؛ ما در کارهای اقتصادی دو بخش حقیقی و حقوقی داریم که به رسمیت شناخته شده است. برای این دو بخش هیچ تبعیضی وجود ندارد اما در این قانون بی دلیل حمایت از شرکت های حقیقی حذف شده است.

به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق تهران، شرکت های ریشه دار در ایران شرکت های حقیقی هستند اما به دلیل مسایل سلیقه ای مشوق ها برای آنها حذف شده است؛ نکته بعدی به اعتقاد لاهوتی این است که در بخشی از اختصاص این مبالغ موضوعات حاکمیتی در غالب تشویق دیده شده است. به طور مثال ایجاد زیرساخت ها برای صادرات در این بخش دیده شده، اما این بخش مربوط به بخش حاکمیتی است و نباید از بودجه ای که برای مشوق در نظر گرفته شده، پرداخت شود.

لاهوتی اظهار داشت: وقتی میزان صادرات سال 94 در بدترین میزان 34 میلیارد دلار بوده، مبلغ دو هزار میلیارد تومان برای مشوق، رقم چندان موثری نخواهد بود بنابراین خیلی نمی توان امیدوار بود که هدفگذاری درستی در زمینه صادرات صورت گرفته باشد.

از طرف دیگر، لاهوتی موضوع نرخ گذاری ارز را مورد تاکید قرار داد: تا زمانی که نرخ ارز توسط دولت تعیین می شود و بازار و عرضه و تقاضا در تعیین قیمت آن دخیل نیست، حالا به هر دلیل و مصلحتی، عملا تفاوت افزایش تورم در ارز کشور به منزله خسارتی است که به صادر کننده تحمیل می شود. بنابراین بهتر از دولت ابتدا این خسارت را پرداخت کند و بعد به مشوق ها برسد.

منبع: ایسکا

Aria Mas٬ Aria Mas Company٬ Aria Mas Trading٬ AriaMas٬ AriaMas Company٬ AriaMas Trading Company٬ Commercial٬ Construction٬ Export٬ Export and Import٬ Iran Oman Transit٬ Import٬ Iran٬ Iran Oman٬ Oman٬ Oman Brand Complex٬ Trade٬ Trading٬ Transit٬ آریا مس٬ آریامس٬ اتاق ایران عمان٬ اتاق بازرگانی٬ اتاق بازرگانی ایران٬ اتاق بازرگانی شیراز٬ اتاق بازرگانی عمان٬ اخبار٬ اخبار اقتصادی٬ اخبار ایران عمان٬ اخبار بازرگانی٬ اخبار تجارت٬ اخبار عمان٬ انرژی خورشیدی٬ ایران٬ ایران عمان٬ بازرگانی٬ بازرگانی آریا مس٬ ترانزیت٬ ترانزیت ایران عمان٬ ترانزیت تخصصی کالا٬ ترخیص کالا٬ حمل و نقل٬ شرکت آریا مس٬ شرکت آریامس٬ شرکت بازرگانی آریامس٬ صادرات٬ صادرات و واردات٬ صنعت ساختمان٬ عمان٬ عمان برند کامپلکس٬ واردات,تجارت با عمان, کشور عمان, اقتصاد عمان, صادرات, صادرات به عمان, حمل, حمل و نقل بین المللی, بین المللی, عمانی, صنعت عمان, تولید عمان, وضعیت عمان, ثبت شرکت, ثبت در عمان تجارت, صادرات عمان, حمل عمان

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.