ایجاد خط کشتیرانی تجاری و مسافری و افزایش روابط تجاری تهران مسقط

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

ایجاد خط کشتیرانی تجاری و مسافری و افزایش روابط تجاری تهران مسقط

خبرگزاری شبستان:عمان دارای روابط طولانی مدتی با ایران بوده است. این کشور در حوزه اقتصادی و تجاری همکاری های بسیاری با کشورمان داشته و دارد و در حال حاضر نیز از سوی مسئولان کشورمان اعلام شده است که حجم تجارت ایران و عمان افزایش می یابد.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: عمان دارای روابط طولانی مدتی با ایران بوده است. این کشور در حوزه اقتصادی و تجاری همکاری های بسیاری با کشورمان داشته و دارد و در حال حاضر نیز از سوی مسئولان کشورمان اعلام شده است که حجم تجارت ایران و عمان افزایش می یابد.

بنابراین گزارش، ایرنا در این رابطه به نقل از ولی الله افخمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در نشست مسئولان اقتصادی کشور عمان در چابهار نوشته است: “اقدامات عملی برای توسعه تجارت بین ایران و عمان از طریق مبادله هیات های تجاری، برگزاری نمایشگاه های متقابل در دو کشور و توسعه زیرساخت ها برای روابط اقتصادی ضروری است. توسعه تجارت با کشورهای خارجی در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد و به همین دلیل از مسئولان اقتصادی کشور عمان می خواهیم برای توسعه تجارت ارتباطات بانکی ایران- عمان را افزایش و از طریق عمان نیز این مشکل با سایر کشورها مرتفع شود. برای توسعه همکاری های بیشتر، تسهیلات لازم برای صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم شود. پیش نویس نقشه راه ایران آماده و در آن مشخص شده است حجم مبادلات تجاری و رابطه بین دو کشور عمان و جمهوری اسلامی توسعه پیدا کند.”

این گزارش می افزاید: در راستای افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی ایران و عمان ایرنا به نقل از علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان در نشست دو وزیر و هیات بلندپایه تجاری و اقتصادی عمان در چابهار نوشته است: “حضور تجار و بازرگانان عمانی به ایران نوید دهنده توسعه روابط همه جانبه بین دو کشور دوست و همسایه است. توسعه روابط در ایام پایانی سال می تواند تاثیرات زیادی بین مردم دو کشور عمان و ایران داشته باشد. فاصله دریایی چابهار و عمان سه و نیم ساعت است. نقطه شمالی منطقه سیستان و نقطه جنوبی بلوچستان در زرآباد با هزار و 200 کیلومتر مسافت از مسیر چابهار به مسقط بیشتر است. سلطنت نیم قرن سلطان قابوس، کشور عمان را در بحث صلح و امنیت در منطقه متمایز کرده است و حمایت های دولت عمان از ایران ستودنی است. نگاه دولت جمهوری اسلامی ایران به توسعه همه جانبه با کشورهایی مانند عمان است. گرایشات دینی، مشترکات فرهنگی و همجواری با عمان توسعه روابط بین دو کشور را دو چندان کرده است. قرار گرفتن ایران در سواحل و دریای عمان و اتصال به اقیانوس هند نقش این کشور در جهان برجسته کرده است و این امر می تواند با توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه منجر شود. جمعیت کثیری از مردم بلوچ ایران در کشور عمان زندگی می کنند و این خود نقطه مثبتی در جهت ارتباط بیشتر دو کشور است.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.