ایران قدرت اول گازی جهان

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۷ مرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

ایران ظرفیت های بی نظیری در صنعت نفت و گاز دارد و پارس جنوبی به عنوان مهمترین میدان گازی حرف اول را در استخراج گاز در خاورمیانه می زند.

نکته آنلاین نوشت: گاز یکی از محصولات استراتژیک در اقتصاد ایران است که با توجه به ظرفیت های غنی در کشور، چشم انداز مثبتی در بازار صادرت و فروش در جهان دارد.

در حال حاضر سالانه ۴۳۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی برداشت می شود که تا پایان امسال (۹۵) و با بهره برداری کامل از میدان پارس جنوبی به ۵۳۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

ظرفیت های گازی ایران مورد توجه کشورهای دنیا قرار گرفته و آنها به خوبی از توان و چشم انداز صنعت نفت و گاز ایران در بازارهای جهانی با خبرهستند به طوری که مجله آمریکایی فوربس طی گزارشی به طور مفصل به نقش ایران در صادرات ال ان جی اشاره کرده است.

این مجله آمریکایی در گزارش خود آورده است: صادرات ال‌ان‌جی ایران به اروپا تا سال ۲۰۱۸ بعید به نظر می‌رسد اما پس از سال ۲۰۲۰ کاملا واقع‌بینانه است و این زنگ خطری است برای آمریکا که بیش از نیمی از ال‌ان‌جی‌اش را به اروپا صادر می‌کند.

فوریس به نقش تحریم ها علیه ایران و توان ایران در صنعت گاز اشاره می کند و آورده است: صنعت گاز طبیعی ایران در سال‌های گذشته هدف تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار گرفته است و این امر سبب شده ورود سرمایه‌ مستقیم خارجی و انتقال فناوری به این بخش محدود شود اما ایران دارای ذخایر عظیم گازی است و می‌خواهد در صادرات بین‌المللی این کالای اساسی به صادرکننده بزرگ تبدیل شود.

این اولین بار نیست که مجله اقتصادی فورس از ظرفیت های کلان در صنعت نفت و گاز ایران گزارش داده و این نشریه قبلا نیز به مانند سایر نشریه های معتبر اقتصادی در جهان از چشم انداز مثبت گاز ایران سخن گفته است.

استخراج ۱۰ تریلیون فوت مکعب تا ۲۰۳۰
تولید سالانه ایران هم اکنون حدود ۶ تریلیون فوت مکعب است که بر اساس پیش بینی ها این میزان در مجموع میدان های فعال گازی تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰ تریلیون فوت مکعب خواهد رسید که علت آن کسب موفقیت های اکتشافی گاز در ایران است.

به گفته مسعود انصاری؛ مدیر برنامه ریزی و کنترل طرح های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، به طور رایج، شرکت های نفت و گازی تمایل دارند که به تناسب تولید، اکتشاف هم داشته باشند و از حجم ذخایرشان هم کم نشود. که خوشبختانه در ایران در بخش گاز کماکان می توان این امیدواری را داشت که بیش از آنچه که تولید می شود، اکتشاف داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.