ایران و عربستان به دنبال حل اختلافات

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

دیپلماسی ایرانی: گفته می شود مذاکراتی سری میان ایران و عربستان در جریان است تا اختلاف ها میان دو کشور حل شوند و از شدت تنش های حاکم در روابطشان کاسته شود. این شایعه نیز مطرح است که این گفت وگوها با میانجی گری عمانی ها در جریان است. البته هنوز هیچ منبع رسمی ای این شایعات را تایید نکرده است. اما نرمشی که در لحن هر دو طرف در روزهای اخیر شاهدیم نشان می دهد که ایران و عربستان در تلاشند تا ضمن کاهش از تنش موجود در روابطشان به طور جدی اختلافات میان خود را حل کنند.

در همین رابطه روزنامه لبنانی النهار می نویسد: کشور سلطنتی عمان مشهور به میزبانی گفت وگوهای سری امریکا و ایران است که منجر به توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران با غرب شد، امروز نیز گفت وگوهای مشابهی میان تهران و ریاض بر سر پرونده های پیچیده ای که سابقه آن به اول انقلاب جمهوری اسلامی ایران باز می گردد، آغاز شده است. البته این گفت وگوی ایرانی – عربستانی که گفته می شود سری است معلوم نیست چه کسی میزبان آن است و معلوم نیست نتیجه آن چه خواهد بود. اما نشانه های مفیدی که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جریان سفر اخیرش به پاکستان نشان داد و اظهاراتی که عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان بیان کرد، همچنین اخباری که یک مقام عالی رتبه ایرانی به اطلاع محمد صالح صدقیان، نماینده روزنامه الحیات در تهران داده است، نشان می دهد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه تلاش دارد اوضاع را به گونه ای مدیریت کند که گفت وگوهای جدی و سازنده ای با عربستان سعودی صورت بگیرد.

النهار سپس می نویسد: هنوز مشخص نیست که این تلاش ها در کنفرانس کشورهای اسلامی در استانبول که دو هفته دیگر با حضور ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برگزار خواهد شد و در آن هر دو مقام در یک جایگاه حضور خواهند یافت، بازتاب خواهد داشت و بر مضمون اظهارات و سخنرانی های آنها در این اجلاس تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟

این روزنامه لبنانیی نزدیک به جریان 14 مارس همچنین می نویسد: باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا در ماه های اخیر در کاخ سفید بارها گفته است که توافق هسته ای با ایران دستاوردی تاریخی است، اگر چه بسیاری بر سر تاریخی بودن آن بحث و جدل دارند، بسیاری هم معتقدند که اهمیت توافق ریاض و تهران در صورتی که نور امیدی در تحقق آن بدرخشد، دست کمی از دستاورد توافق هسته ای با ایران نخواهد داشت. در عین حال می تواند تحولی تاریخی در روابط جهان عرب با ایران به طور کل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران به طور خاص ایجاد کند و همچنین می تواند سیر تحولات در منطقه و جهان را به طور کامل تغییر دهد.

النهار تاکید می کند، البته نباید بیش از اندازه خوش بین بود و همانند کبک سر در برف فرو برد و توجهی به تحولاتی که پیرامون ما می افتد، نکرد. واقعیت این است که کشتی گفت وگوهای ایران و عربستان در دریای پرتلاطمی افتاده که هر لحظه ممکن است در این دریا غرق شود. دریایی که سرشار از پرونده های اختلافی میان دو کشور است.

 

Aria Mas٬ Aria Mas Company٬ Aria Mas Trading٬ AriaMas٬ AriaMas Company٬ AriaMas Trading Company٬ Commercial٬ Construction٬ Export٬ Export and Import٬ Iran Oman Transit٬ Import٬ Iran٬ Iran Oman٬ Oman٬ Oman Brand Complex٬ Trade٬ Trading٬ Transit٬ آریا مس٬ آریامس٬ اتاق ایران عمان٬ اتاق بازرگانی٬ اتاق بازرگانی ایران٬ اتاق بازرگانی شیراز٬ اتاق بازرگانی عمان٬ اخبار٬ اخبار اقتصادی٬ اخبار ایران عمان٬ اخبار بازرگانی٬ اخبار تجارت٬ اخبار عمان٬ انرژی خورشیدی٬ ایران٬ ایران عمان٬ بازرگانی٬ بازرگانی آریا مس٬ ترانزیت٬ ترانزیت ایران عمان٬ ترانزیت تخصصی کالا٬ ترخیص کالا٬ حمل و نقل٬ شرکت آریا مس٬ شرکت آریامس٬ شرکت بازرگانی آریامس٬ صادرات٬ صادرات و واردات٬ صنعت ساختمان٬ عمان٬ عمان برند کامپلکس٬ واردات,تجارت با عمان, کشور عمان, اقتصاد عمان, صادرات, صادرات به عمان, حمل, حمل و نقل بین المللی, بین المللی, عمانی, صنعت عمان, تولید عمان, وضعیت عمان, ثبت شرکت, ثبت در عمان تجارت, صادرات عمان, حمل عمان

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.