بازگشت آرام کشتی‌های کانتینربر به بنادر ایران / پیش‌بینی رشد 6.7 درصد جابه جایی کانتینر در بندر عباس

ارسال شده در تاریخ جمعه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

بازگشت آرام کشتی‌های کانتینربر به بنادر ایران / پیش‌بینی رشد 6.7 درصد جابه جایی کانتینر در بندر عباس

طی هفته جاری شرکت ها بزرگ ترابری دریایی، حضور خود را در ایران با پهلوگیری کشتی‌های بزرگ کانتینری اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، با امضای توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 5+1، برخی از شرکت‌های حمل و نقل دریایی کشتی های خود را برای آغاز مجدد فعالیت به ایران گسیل دادند که طی هفته جاری برخی از این کشتی ها به ایران رسیدند.

ورود این کشتی های کانتینربر نشان دهنده عزم شرکت های بزرگ کشتیرانی برای ورود مجدد به بازار ایران است.

علی رغم این حقیقت که از سال 2012 و آغاز اعمال تحریم های شدید در صنعت حمل و نقل دریایی علیه ایران، کشور برای تأمین نیاز خود به ترابری دریایی بر توان داخلی تکیه کرده است، اما ورود این شرکت‌ها می‌تواند نفس تازه‌ای را به تجارت بین المللی ایران بدمد.

طی روزهای گذشته شرکت CMA CGM فرانسه، سومین شرکت بزرگ کشتیرانی جهان، از تصمیم خود برای بازگشت به ایران در اوایل ماه آگوست خبر داده است.

بنا به اعلام یک شرکت رهگیری خطوط کشتیرانی، یکی از کشتی های شرکت CMA CGM در روز پنجشنبه در بندر عباس پهلوگرفته است.

از سوی دیگر شرکت تایوانی اورگرین، پنجمین شرکت کشتیرانی بزرگ جهان، اعلام کرده است که فعالیت خود را در ایران از سر گرفته است و اولین کشتی این شرکت روز چهارشنبه وارد بندر عباس شده است.

این شرکت تایوانی در شمار آخرین شرکت های بود که در سال 2013 آب های ایران را ترک کرد و در همین راستا اعلام کرده است که بازگشت به ایران می تواند افزایش تقاضای مصرف کننده در شرایط کنونی را پوشش دهد.

این بازگشت ها در حالی است که همچنان برخی از شخصیت های اروپایی و آمریکایی در کنار برخی دیگر از شرکت های کشتیرانی از روند چند ماهه لغو تحریم ها علیه ایران خبر داده اند و اعلام کرده اند که آغاز این فعالیت ها نیاز به لغو کامل تحریم های علیه ایران دارد.

در همین حال بزرگ ترین شرکت کشتیرانی کانتینری جهان، مائرسک، اعلام کرده است که این آمادگی را دارد تا با لغو کامل تحریم های علیه ایران به بازار کشور بازگردد.

از سوی دیگر مدیر شرکت بزرگ MSCT در ماه جولای به تهران سفر کرد و در این سفر با مقامات تجاری و لجستیکی ایران دیدار داشت. این شرکت اعلام کرده است که نگاهی خوش‌بینانه به بازار ایران دارد.

موسسه تحقیقاتی BMI اعلام کرده است بر اساس پیش بینی های صورت گرفته جابه جایی کانتینر در بندر عباس در سال 2015 با افزایش 6.7 درصدی به 1.7 میلیون TEUخواهد رسید.

بنا به گفته میشل برمن، یکی از کارشناسان BMI، علی رغم اینکه تا رسیدن بندرعباس به رکورد حجم مبادلاتی قبلی خود که در سال 2011 معادل 2.8 میلیون TEU به ثبت رسیده بود، فاصله زیادی باقی است ولی معتقدیم که شرایط روبه بهبود است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.