با تغییر مسیر خط لوله گاز ایران به عمان هزینه پروژه افزایش یافت

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

با تغییر مسیر خط لوله گاز ایران به عمان هزینه پروژه افزایش یافت

رآوردها نشان می دهد که تغییر مسیر خط لوله زیر دریایی صادرات گاز ایران به عمان ممکن است ۵۰۰ میلیون دلار هزینه بیشتر داشته باشد.

به گزارش ایسکانیوز از رویترز، هزینه تغییر مسیر خط لوله زیردریاییصادرات گاز ایران به عمان از انتظارها فراتر خواهد رفت. دو کشور چندی پیش توافق کرده بودند مسیر اصلی این خط لوله را برای عبور نکردن از آب های امارات تغییر دهند.

ایران دومین دارنده ذخایر بزرگ گاز جهان، در ماه مارس ۲۰۱۴ میلادی موافقت کرد گاز خود را از طریق این خط لوله که هزینه ساخت آن یک میلیارد دلار برآورد شده بود به عمان صادر کند، اما امارات با طرح اولیه این خط لوله که از آب های این کشور عبور می کرد موافقت نکرد.

محمد بن حامد الرمحی، وزیر انرژی عمان در ماه اوت امسال گفت: ایران و این کشور برای تغییر مسیر خط لوله و طراحی آن توافق کردند.

منابع خبری دیروز (پنج شنبه، ۲۵ شهریور ماه) اعلام کردند که تغییر مسیر و ساختار این خط لوله که قرار است افزون بر کوتاه تر بودن در عمق بیشتری کار گذاشته شود، هزینه های بیشتری در بر خواهد داشت و ساخت آن تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

انتظار می رود که ظرفیت انتقال این تأسیسات یک میلیارد فوت مکعب در روز باشد و به منظور برآوردن نیازهای رو به افزایش عمان به ۲ میلیارد متر مکعب در روز نیز برسد.

بر اساس این گزارش، ایران می خواهد تولید گاز خود را تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۸۵ میلیارد متر مکعب در روز برساند که بیشتر آن را به هند، چین و اروپا صادر خواهد کرد.

تولید روزانه کنونی گاز ایران ۷۳۵ میلیون متر مکعب است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.