ترخیص کالا از گمرک های پارس جنوبي شبانه روزی می شود

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

ترخیص کالا از گمرک های پارس جنوبي شبانه روزی می شود

به گزارش فرينا، مهدی یوسفی با اعلام اين خبر گفت: برای دوران پساتحریم باید آماده شویم، برای این منظور چند برنامه در دستور کار داریم که نخستین برنامه شبانه روزی کردن کار ترخیص کالا در گمرک های این منطقه است.
يوسفي با بیان اینکه منطقه ویژه انرژی پارس برای صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی به دلیل عمق آبخور 16 متری اسکله های مجتمع بندری پارس بی نظیر است، افزود: اگرچه تحریم ها کار توسعه این منطقه و تولید در پتروشیمی ها را سخت کرده بود و هنوز هم این شرایط ادامه دارد، اما کار متوقف نشده بود. ما حتی در دوران تحریم رتبه اول کشوری را به لحاظ تولید و صادرات داریم.
وي گفت: برنامه آتی توسعه منطقه ویژه در پارس 3 خواهد بود. به همین منظور 12 هزار هکتار زمین از 16 هزار هکتار اراضی که دولت در اختیار این منطقه قرارداده، آماده سازی شده است و همچنین توسعه این منطقه به سرمایه گذاران خارجی سپرده شده است.
مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس با بیان اینکه از این پس صادرات در طول شبانه روز در این منطقه راه اندازی می شود، افزود: برای این منظور تعداد گمرک های این منطقه افزایش یافته است و از سویی با تجمیع دروازه های متعدد گمرک در پارس جنوبی، از این پس کار صادرات فقط از یک دروازه عملیاتی خواهد شد.
يوسفي با اشاره به مشوق های منطقه ویژه برای حضور سرمایه گذاران گفت: این منطقه از مالیات بر ارزش افزوده معاف است و در آن معافیت مالیاتی 10 ساله حاکم است. مجموعه مشوق هایی که داریم باعث شده تا هیات های خارجی تمایل بسیاری برای حضور در منطقه انرژی پارس نشان بدهند.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس همچنین با بیان این که در دی امسال دو میلیون و ۵۷۷ هزار و ۵۱۹ تن شامل انواع کالاهای غیر نفتی و میعانات گازی از گمرک این منطقه صادر شده است، گفت: این مقدار صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۴۳ درصد افزایش یافته است که ارزش کالاهای غیر نفتی صادر شده در این مدت ۶۱۷ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۸۸۱ دلار است که این مقدار صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۲۴ درصدی را نشان می دهد..
او با بیان این که صادرات کالا نیز در دی امسال نسبت به ماه قبل از آن به لحاظ وزنی ۱۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۴ درصد افزایش یافته است، گفت: با بهره برداری از فازهای جدید میدان مشترک پارس جنوبی پیش بینی می شود روند افزایشی صادرات کالا از گمرک این منطقه تداوم یابد.
بر اساس این گزارش، کالاهای صادراتی منطقه ویژه پارس از جمله پلی اتیلن سبک و سنگین، دی اتیلن گلایکول، مونو و تری اتیلن گلایکول، کود اوره، بوتان، پروپان، میعانات گازی، پارازایلین، سیمان و متانول به ٢٩ کشور دنیا صادر می شود .
یوسفی با اشاره به 8 پروژه در منطقه سیراف گفت: این 8 پروژه که قرار است روزانه 60 هزار بشکه  میعانات گازی condensate oil تولید کند و خاکبرداری این پروژه از خرداد ماه امسال با حضور معاون اول رییس جمهور آغاز شده است.
مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس افزود: هشت پالایشگاه کوچک میعانات گازی پارس دارای یک یوتیلیتی واحد (آب، برق، بخار) تعریف شد که به هر یک از سرمایه گذاران، درصدی از سهام آن تعلق می‌گیرد و ٢٠ درصد سرمایه‌گذاری در احداث این یوتیلیتی نیز بر عهده شرکت ملی نفت ایران است؛ شرایط حضور شرکت‌های خصوصی در طرح ساخت ٨ مینی پالایشگاه میعانات گازی پارس جنوبی فراهم شده و بازده اقتصادی بالایی در انتظار سرمایه گذاران این طرح خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.