تعرفه ترجیحی راهکار حل مشکل صادرات زعفران

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران کشور نبود برنامه بلند مدت در تولید و صادرات زعفران را یکی از دغدغه های این صنعت برشمرد و گفت: برای رفع مشکل صادرات زعفران ایران علاوه بر برندسازی این محصول باید از تعرفه های ترجیحی به چین و هند استفاده کرد.

به گزارش بولتن نیوز ، علی شریعتی مقدم افزود: زعفران ایران تنها محصول منحصر به فرد و آخرین بازمانده از نسل محصولات ایرانی در دنیا است که دارای آسیب پذیری است، به طوری که فرش ایرانی کپی شد و پسته ایران رقیبی همانند امریکا دارد.
مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران با اشاره به برنامه ریزی پنج ساله تولید 140 تن زعفران در افغانستان به دستور رییس جمهوری این کشور برای جایگزینی برخی محصولات گفت: ایران با تولید 350 هزار تن بزرگترین صادرکننده زعفران در دنیا است و کشور افغانستان تجارب تولید کیفی و بسته بندی زعفران ایران را ندارد که این پیشینه به دوره ساسانیان برمی گردد. بنابراین حضور 30 کشور نظیر افغانستان، مالزی، آفریقای جنوبی و هلند تهدیدی برای زعفران ایران به شمار نمی رود اما باید این مهم را برای آینده جدی بگیریم.
شریعتی مقدم تصریح کرد: سال گذشته صادرات زعفران ایران در مقاطعی با کاهش 30 درصدی به چین و هندوستان مواجه شد و همین امر باعث مزیت صادرات زعفران افغانستان به این کشورها شد.
وی گفت: درحالی که در گذشته عنوان می شد ایران باید زعفران افغانستان را مدیریت کند، اکنون با توجه به تعرفه گذاری 30 تا 50 درصدی برای زعفران ایران توسط کشورهای چین و هند و حمایت کشورهای اروپایی از این موضوع، افغانستان بدون تعرفه زعفران ایران را ترانزیت و مدیریت می کند.

** صفرکردن تعرفه فلفل سیاه در مقابل کاهش تعرفه زعفران
این تولید کننده و صادرکننده نمونه زعفران کشور استفاده از تعرفه ترجیحی با این کشورها را یکی از راهکارها برشمرد و افزود: باید تعرفه فلفل سیاه را آزاد کنیم تا تعرفه زعفران ایران صفر شود.
شریعتی مقدم توسعه بازاریابی در کشورهای پیشرفته و آسیای جنوب شرقی که قدرت خرید بالایی دارند و فرهنگ آنها با غذای سالم گره خورده است را از دیگر راهکارها عنوان کرد.

** کمتر از 50 درصد زعفران ایرانی با نام ایران صادر می شود
وی گفت: هم اکنون محصول زعفران با نگرانی و خطرهایی مواجه است که نیازمند حمایت های کوتاه مدت و بلندمدت است، به طوری که حمایت های مورد نیاز تهیه و تدوین شده، اما تمامی اینها به شکل نظری آماده شده اما در عمل اقدام جدی صورت نگرفته است و ما برنامه ریزی جدی برای پنج سال آینده تولید و صادرات زعفران نداریم.
شریعتی مقدم تصریح کرد: متاسفانه نمی توانیم ادعا کنیم 50 درصد محصول زعفران ایران به شکل بسته بندی و با نام ایران صادر می شود و این یکی از چالش ها است.
وی افزود: تلاش ما این است برای تولید کیفی و بسته بندی و برند سازی زعفران ایران برنامه ریزی جدی داشته باشیم.
شریعتی مقدم با بیان این که قیمت تمام شده زعفران در ایران پایین تر از سایر کشورها است، افزود: با وجود این که برخی از تولیدکنندگان ما در هر هکتار بین سه تا 3.5 کیلوگرم زعفران برداشت می کنند، اما تولیدکنندگان نمونه ای نیز داریم که در هر هکتارحدود 30 کیلوگرم برداشت محصول دارند و این موضوع نشان می دهد باید جهشی در تولید کمی، کیفی و بهداشتی زعفران داشته باشیم.

Aria Mas٬ Aria Mas Company٬ Aria Mas Trading٬ AriaMas٬ AriaMas Company٬ AriaMas Trading Company٬ Commercial٬ Construction٬ Export٬ Export and Import٬ Iran Oman Transit٬ Import٬ Iran٬ Iran Oman٬ Oman٬ Oman Brand Complex٬ Trade٬ Trading٬ Transit٬ آریا مس٬ آریامس٬ اتاق ایران عمان٬ اتاق بازرگانی٬ اتاق بازرگانی ایران٬ اتاق بازرگانی شیراز٬ اتاق بازرگانی عمان٬ اخبار٬ اخبار اقتصادی٬ اخبار ایران عمان٬ اخبار بازرگانی٬ اخبار تجارت٬ اخبار عمان٬ انرژی خورشیدی٬ ایران٬ ایران عمان٬ بازرگانی٬ بازرگانی آریا مس٬ ترانزیت٬ ترانزیت ایران عمان٬ ترانزیت تخصصی کالا٬ ترخیص کالا٬ حمل و نقل٬ شرکت آریا مس٬ شرکت آریامس٬ شرکت بازرگانی آریامس٬ صادرات٬ صادرات و واردات٬ صنعت ساختمان٬ عمان٬ عمان برند کامپلکس٬ واردات,تجارت با عمان, کشور عمان, اقتصاد عمان, صادرات, صادرات به عمان, حمل, حمل و نقل ،تقویم تقویم نمایشگاه عمان, نمایشگاه عمان, المللی, بین المللی, عمانی, صنعت عمان, تولید عمان, وضعیت عمان, ثبت شرکت, ثبت در عمان تجارت, صادرات عمان, حمل عمان
این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.