جايگزين بنادر خارجي واردات كالا به کشور کجاست؟

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

رئيس اتاق بازرگاني ايران-عمان گفت: بنادر كشور عمان پتانسيل بالايي براي جايگزين شدن با بنادر كشورهايي دارند كه هم اكنون ايران از طريق آنها كالا وارد مي كند.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، بازرگاني،صنايع،معادن وكشاورزي ايران افزود: كشورهايي كه هم اكنون از طريق بنادر آنها كالا وارد كشور مي شود، در نوسان هاي سياسي گاه مشكلاتي را براي كشورمان ايجاد مي كنند، در حالي كه كشور عمان، دوست روزهاي سخت ايران است و در زمان تحريم ها رابطه دوستي خود با ايران را حفظ كرده و در جريان مذاكرات هسته اي نقش مثبتي ايفا كرده است.
وي ادامه داد: اينك پس از تحريم ها، قصد بر اين است كه رابطه تجاري دو كشور از سطح تجارت دوجانبه بسيار فراتر رود و از پتانسيل هاي تجاري اين كشور براي گسترش فعاليت هاي تجاري واردات و صادرات استفاده شود.
ضرابي اظهار داشت: عمان موافقتنامه هاي خوبي با كشورهاي غربي، آمريكاي جنوبي، آسيايي و آفريقايي دارد و به دليل تعرفه هاي مناسبي كه اين توافقنامه ها در اختيار عمان قرار مي دهد، اين كشور مي تواند واسطه خوبي براي ايران در گسترش فعاليت هاي تجاري باشد.
وي همچنين به زيرساخت هاي مناسب ريلي، كشتيراني و گمركي بنادر صحار و صلاله عمان اشاره كرد و گفت: با توجه به موقعيت بسيار خوب اين بنادر و نزديكي آنها به بندرعباس، ايران مي تواند به آساني از طريق اين بنادر، كالا وارد كند.
رئيس اتاق بازرگاني ايران-عمان افزود: همچنين صادركنندگان ايراني مي توانند در اين بنادر، كسب و كار خود را داير و كالاهاي صادراتي كشور را پس از فرآوري در اين بنادر، با بهره گيري از امتيازات تجاري عمان، به ساير كشورها صادرات مجدد كنند.
وي با بيان اينكه ارزش تجارت دوجانبه ايران-عمان هم اكنون كمتر از يك ميليارد دلار در سال است ، از تلاش براي افزايش پنج برابري آن خبر داد.
ضرابي نرخ تورم در عمان را كمتر از سه درصد، نرخ سود بانكي آن را بين چهار تا شش درصد (بسته به نوع سرمايه گذاري) و شاخص آساني كسب و كار را در اين كشور 70 در سال 2015 اعلام كرد و افزود: اين كشور همچنين از كشورهاي امن منطقه است و مي تواند مكان مناسبي براي سرمايه گذاران ايراني باشد.
ايران هم اكنون از بنادر كشورهاي تركيه، امارات متحده عربي، گرجستان براي واردات كالا به كشور استفاده مي كند و به تازگي بنادر كشور پادشاهي عمان نيز به اين جمع اضافه شده است.

بندر صحار در 240 كيلومتري مسقط پايتخت عمان واقع است و بندر صلاله در شمال خليج عدن قرار دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.