جایگزین بندر امارات برای ایران کدام بندرهاست؟

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

جایگزین بندر امارات برای ایران کدام بندرهاست؟

 اقتصادنیوز گزارش داد: یک مقام ارشد بخش خصوصی ایران با بیان اینکه مطالعاتی انجام شده تا دو مقصد بندر «ترابزون» ترکیه و «مسقط» عمان جایگزین کشور امارات شوند توضیح داد که چگونه این کار انجام شدنی است.
یحیی آل‌اسحاق با اشاره به برخی مطالعات انجام شده برای جایگزینی امارات در مبادلات تجاری ایران، عنوان کرد: مطالعات انجام شده به ما نشان می‌دهد که دو بندر ترابزون در ترکیه و مسقط در عمان می‌توانند جایگزین کشور امارات در مبادلات تجاری ایران شوند. در حال حاضر ما بیش از 14 میلیارد دلار با کشور امارات مبادله تجاری داریم که می‌توان این حجم مبادله تجاری را از بنادر دیگر هم داشت.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در مورد چگونگی انجام مبادله تجاری از طریق دو بندر پیشنهادی عنوان کرد: برای برقراری خط ریلی از ایران به بندر ترابزون و انتقال کالاها از خط ریلی به کشتی‌های این بندر مطالعاتی انجام شده و در مورد مسقط عمان نیز مطالعات ما نشان می‌دهد که این جابه‌جایی‌ها امکان‌پذیر است.

آخرین آمار سالانه تجارت ایران نشان می‌دهد که ایران بیش از 3.8 میلیارد دلار به امارات صادرات داشته و بیش از 7.6 میلیارد دلار هم از این کشور واردات انجام داده است. با این حال فعالان بخش خصوصی ایران چون آل‌اسحاق معتقدند که این میزان تجارت به مانند سال‌های پیش از 92 می‌تواند به 14 میلیارد دلار هم برسد. 14 میلیارد دلاری که به گفته آل‌اسحاق امکان جابه‌جایی آن وجود دارد و ایران می‌تواند به جای امارات، مقاصد دیگری را برای این تبادل تجاری انتخاب کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.