جزئیات آمار صادرات و واردات 6 ماهه نخست سال

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

آمار ۶ ماهه صادرات حاکی از آن است که در اکثرماه‌های سال ۹۴ رشد صادرات منفی بوده اما از ابتدای امسال رشد صادرات آغاز شده است.

به گزارش مشرق، بررسی وضعیت تجارت کالایی بدون نفت در نیمه نخست سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که در اکثر ماه‌های سال ۹۴ رشد صادرات منفی بوده اما از ابتدای سال ۹۵ روند معکوس شده و به تدریج رشد صادرات آغاز شده است.

همچنین روند ماهانه واردات کالا که بعد از گذشت بیش از یکسال رشد نقطه به نقطه منفی، از ابتدای تیر ۹۵ معکوس شده بود ادامه نداشته و پس از گذشت دو ماه تیر و مرداد، دوباره در شهریور ۹۵ منفی شد. همچنین در شهریور ۹۵ ارزش واردات با کاهش ۳.۸ درصدی نسبت به مرداد ۹۵ همراه بوده و از سرعت کاهش ارزش صادارات نیز کاسته شده است.

رشد منفی ارزش صادرات شش ماهه

گزارش‌ها حاکی از آن است که براساس آمار گمرک، ارزش صادرات کالایی بدون نفت در ۶ ماهه نخست امسال، حدود ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است که حدود ۷.۸ درصد از آن به واسطه رشد ارزش صادرات ۲۰ قلم کالای عمده بوده است.

این اقلام بیش از ۵۸ درصد ارزش صادرات و ۶۰ درصد مقدار صادرات را در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۵ تشکیل داده‌اند. آمارهای مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد سهم این اقلام در ارزش صادرات در ۶ ماهه نخست سال جاری افزایش یافته است.

به استثنای میعانات گازی، پلی اتیلن گرید فیلم و قیر نفت، سایر ۱۷ قلم کالای عمده صادراتی با رشد مقداری صادرات بین ۵ درصد (اوره)، تا دو هزار درصد(کاتد مس) در نیمه نخست سال ۱۳۹۵ همراه بوده‌اند. سه کالای روغن‌های سبک نفتی، کاتد و قطعات کاتد مس و کاتالیزورها رشد مقداری و ارزشی بالای ۱۰۰ درصدی را در این دوره داشته اند.

در میان اقلام عمده صادراتی، کاهش صادارت میعانات گازی بیشترین اثر منفی را بر رشد صادرات در این مدت داشته است. ارزش صادرات این قلم کالایی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۴ حدود ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و ۲.۵ واحد درصد نرخ رشد ارزشی صادرات را کاهش داده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.