جزئیات رشد اقتصادی ۳ درصدی/ گزارش تحولات اقتصادی ایران

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

جزئیات رشد اقتصادی ۳ درصدی/ گزارش تحولات اقتصادی ایران

بانک مرکزی جزئیات رشد اقتصادی ۳ درصدی و خلاصه گزارش تحولات اقتصادی ایران در بخش واقعی سال ۱۳۹۳ را منتشر کرد.

به گزارش مهر، بانک مرکزی اعلام کرد: بر اساس محاسبات مقدماتی و اوليه اداره حساب های اقتصادی اين بانک، توليد ناخالص داخلی کشور به قيمت پایه و به قيمت های ثابت سال ۱۳۸۳ در سال ۱۳۹۳ به ۲۰۳۱۵۹۶ ميليارد ريال رسيد که نسبت به رقم مشابه سال ۱۳۹۲ به ميزان ۳.۰ درصد رشد نشان می دهد.

همچنین این بانک در خلاصه گزارش تحولات اقتصادی ایران در بخش واقعی سال ۱۳۹۳ (به قیمت های ثابت ۱۳۸۳) اعلام کرد:

بر اساس برآوردهای اولیه، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت های ثابت سال ۱۳۸۳ از ۱۹۷۲۸۵۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به ۲۰۳۱۵۹۶ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۳ افزایش یافته و گویای نرخ رشد اقتصادی به میزان ۳.۰ درصد می باشد.

با توجه به رشد ۱.۹- درصدی اقتصاد در سال ۱۳۹۲، محاسبات فصلی نشان می دهد که اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل، مواجه با افزایش قابل توجهی در نرخ رشد اقتصادی بوده است.

از سوی دیگر، در سمت تقاضای اقتصاد و بر اساس برآوردهای اولیه ای که در خصوص اقلام هزینه ای اقتصاد همچون مخارج مصارف نهایی بخش خصوصی، مخارج مصارف نهایی بخش دولتی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و صادرات و واردات در سال ۱۳۹۳ به‌عمل آمده است، رشد اقلام هزینه ای فوق الذکر به ترتیب ۳.۱، ۲.۷، ۳.۵، ۱۲.۰ و ۵.۷- درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل می باشند. در مجموع رشد هزینه ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال ۱۳۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴.۳ درصد می‌باشد.

لازم به ذکر است که محاسبات انجام شده در خصوص نرخ رشد اقتصادی، طی سال ۱۳۹۳ مقدماتی بوده و در معرض تجدیدنظر قرار دارد.

بر اساس برآوردهای اولیه، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت های ثابت سال ۱۳۸۳ از ۱۹۷۲۸۵۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به ۲۰۳۱۵۹۶ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۳ افزایش یافته و گویای نرخ رشد اقتصادی ۳.۰ درصدی می باشد. با توجه به رشد ۱.۹- درصدی اقتصاد در سال ۱۳۹۲، محاسبات فصلی نشان می دهد که اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال قبل، مواجه با افزایش قابل توجهی در نرخ رشد اقتصادی بوده است.

برآورد ارزش افزوده فعالیت های مختلف اقتصادی نشان دهنده آن است که در سال ۱۳۹۳ علت عمده افزایش تولید ناخالص داخلی، ناشی از افزایش ارزش افزوده فعالیت های “صنعت”، “خدمات موسسات پولی و مالی”، “نفت” و “بازرگانی”، “رستوران و هتلداری” می باشد. چنانکه سهم ارزش افزوده هر یک از فعالیت های مذکور در نرخ رشد ۳.۰ درصدی تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۳ به ترتیب ۱.۱، ۰.۶، ۰.۵ و ۰.۵ واحد درصد برآورد شده است.

در سال ۱۳۹۳ ارزش افزوده گروه کشاورزی به قیمت های ثابت سال ۱۳۸۳ به میزان ۱۳۵۹۱۲ میلیارد ریال برآورد گردید که نسبت به سال قبل ۳.۸ درصد افزایش یافته است. برآوردهای انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که تولید محصولات زراعی و باغی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال قبل به ترتیب ۸.۱ و ۱.۵ درصد و تولید محصولات اصلی دامی ۴.۹ درصد افزایش یافته است.

بر اساس برآوردهای اولیه، ارزش افزوده گروه نفت در سال ۱۳۹۳ به قیمت های ثابت سال ۱۳۸۳ به میزان ۲۰۸۱۹۰ میلیارد ریال برآورد گردید که گویای رشد ۴.۸ درصدی نسبت به سال قبل می باشد. افزایش و تولید صادرات نفت خام، تولید و صادرات میعانات گازی و گاز طبیعی از جمله علل اصلی افزایش ارزش افزوده این گروه در دوره مورد بررسی بوده است.

نتایج حاصل از برآوردهای مقدماتی نشان دهنده آن است که در سال ۱۳۹۳ ارزش افزوده گروه صنایع و معادن از رشدی به میزان ۵.۰ درصد برخوردار بوده و در نتیجه ۱.۳ واحد درصد از نرخ رشد ۳.۰ درصدی اقتصاد را در دوره مورد بررسی تحقق بخشیده است. در این گروه، ارزش افزوده بخش های “صنعت”، “معدن” و “آب و برق و گاز” به ترتیب به میزان ۶.۷، ۹.۸ و ۷.۵ درصد افزایش یافته و ارزش افزوده بخش “ساختمان” از کاهشی به میزان ۰.۴ درصد برخوردار بوده است.

در بخش ساختمان، ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان مناطق شهری به قیمت های جاری در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال قبل ۷.۵ درصد افزایش یافته است. با اعمال شاخص های قیمت متناظر و تعدیل ارقام مذکور و با احتساب ارقام ارزش افزوده ساختمان دولتی، نرخ رشد بخش ساختمان به قیمت های ثابت در سال مذکور ۰.۴- درصد برآورد می شود.

ارزش افزوده گروه خدمات با بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی، از نرخ رشد ۲.۴ درصدی در سال ۱۳۹۳ برخوردار بوده و سهم آن از رشد تولید ناخالص داخلی به ۱.۵ واحد درصد رسیده است.

شاخص ضمنی ارزش افزوده گروه های “کشاورزی”، “صنایع و معادن” و “خدمات” در سال ۱۳۹۳ به ترتیب ۱۵.۳، ۹.۲ و ۱۵.۱ درصد افزایش یافته است.

9403-16m3970

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.