جهانگیری: عمده فعالیت های اقتصادی ایران می تواند با کشورهای آیورا باشد

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

جهانگیری: عمده فعالیت های اقتصادی ایران می تواند با کشورهای آیورا باشد

معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: ایران آمادگی دارد در بخش مهم فعالیت های اقتصادی خود به شرق و با وجود اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند، عمده فعالیت های اقتصادی خود را با کشورهای عضو این اتحادیه انجام دهد.

به گزارش ایسکانیوز، اسحاق جهانگیری صبح امروز (پنجشنبه) و در نخستین اجلاس 2 روزه مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که در محل سالن همایش های بین المللی چابهار در حال برگزاری است، بیان این مطلب افزود: خدا را شاکرم که در این اجلاس مهم و در استان عزیز سیستان و بلوچستان و شهر زیبای چابهار حضور پیدا کرده ام؛ به همه مهمانان عزیز خارجی و داخلی که از سراسر کشور برای حضور در این اجلاس به چابهار آمده اند، خوشآمد می گویم.
وی گفت: براساس مطالعات معتبری که در سطح جهانی توسط موسسات بین المللی انجام گرفته است، در قرن بیست و یکم شاهد جابه جایی خیلی از مسائل و قدرت های اقتصادی خواهیم بود؛ مهم ترین جابه جایی این خواهد بود که سهم و نقش آسیا و کشورهای حاشیه اقیانوس هند در اقتصاد جهانی بیشتر خواهد شد و سهم آتلانتیکی ها کمتر.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: براساس مطالعات موسسات معتبر کشورهای نوظهور در اقتصاد جهانی حضور پرقدرتمندتری خواهند یافت و بخش مهمی از آنها در قاره آسیا حضور دارند و این موضوع نیازمند تشکیل اتحادیه های جدید بین کشورهای این قاره و به ویژه مناطق حساس برای فعالیت های اقتصادی است.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به تفکر ایجاد اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند را مبتنی بر منطق توسعه اقتصادی در قرن 21 دانست و افزود: 20 کشور حاشیه ای اقیانوس هند از 3 قاره آسیا، آفریقا و اقیانوسیه در این اتحادیه دورهم جمع شدند تا بتوانند سهم این منطقه را در اقتصاد جهانی افزایش دهند.
وی اظهار داشت: زیرمجموعه های اتحادیه آیورا از جمله مناطق آزاد و سایر سازمان هایی که می توانند در توسعه اقتصادی موثر باشند، باید اجلاس های مشابه ای را برگزار کنند.

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد امیدوار است اجلاس آیورا بتواند در پیشبرد اهداف عالی که برای این اتحادیه ترسیم شده است، موفق باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.