حل شدن مناقشات منطقه‌ای با بی‌طرفی عمان

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

حل شدن مناقشات منطقه‌ای با بی‌طرفی عمان

ناظران عمان معمولا این کشور را به دلیل رویکرد بی‌طرفانه سلطان قابوس بن سعید در سیاست خارجی، سوییس خاورمیانه توصیف می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه الاهرام مصر، کشور عمان با حضور یوسف بن علوی در راس وزارت خارجه‌اش، در حفظ روابط قوی با ایالات متحده، بریتانیا و شورای همکاری خلیج فارس و همین طور ایجاد روابط با ایران موفق بوده است.

این امر در همکاری و کمک عمان در پیشرفت گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران که به توافق ژوییه 2015 ختم شد کاملا روشن بود.

در نظر رکس جی برینن، استاد علوم سیاسی در دانشگاه مک گیل، عمان کشوری بی‌طرف در تنش‌های فرقه‌یی بین ایران و عربستان است زیرا حدود 70 درصد از مردم عمان از جمله سلطان قابوس نه سنی و نه شیعه بلکه پیرو اباضیه (یکی از مذاهب و فرقه‌های اسلامی) هستند.

برینن در این باره گفت:‌ اگر چه عمان کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است، روابط تجاری بلند مدتی با ایران دارد. این کشور نگرانی‌هایی را نسبت به برخی جنبه‌های سیاست خارجی ایران و عربستان دارد و از همین رو در تنش‌های منطقه‌یی بی‌طرف باقی می‌ماند و برای کاهش آن‌ها تلاش می‌کند.

حاتم الطاعی، عضو شورای کشوری عمان و سردبیر روزنامه الرویا در این باره گفت که سیاست خارجی عمان بر مبنای ثبات و استمرار ترسیم شده و در همین چارچوب و در طول 45 سال گذشته چیز زیادی تغییر نکرده است.

الطاعی تصریح کرد: قانون اساسی عمان به این کشور سلطنتی اجازه پیوستن به پیمان‌های نظامی مشترک یا هرگونه بلوکی که دارای گرایش خاص است را نمی‌دهد که گویای آن است که چرا عمان در امور دیگر کشورها مداخله نمی‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.