درهای صادرات سنگ باز شود

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

درهای صادرات سنگ باز شود

رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان گفت: هیئت ایتالیایی که قرار بود تیرماه برای عقد قرارداد خرید سنگ به اصفهان بیاید از سفر بازماند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، رضا احمدی اظهار کرد: اردیبهشت ماه امسال در نمایشگاه سنگ در اصفهان، انجمن سنگ این استان تفاهم نامه‌ای با هیئت ایتالیایی منعقد کرد و قرار شد این هیئت، تیرماه برای عقد قرارداد نهایی به اصفهان بیایند، اما به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های قبلی، این هیئت تجاری نتوانست به ایران سفر کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به گشایش هر چه زودتر درهای صادرات و بروز نتایج برجام، اضافه کرد: این محدودیت‌ها در حالی است که کنسرسیوم صادرات سنگ در استان اصفهان را برای رونق صادرات تشکیل داده‌ایم. این کنسریوم به صورت خودجوش تشکیل شده است و 20 واحد تولیدی استان که دارای توان صادراتی هستند، در آن عضوند و تعدادی از مشتریان خارجی را دعوت کرده‌اند.

رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان تصریح کرد: توجه به صادرات سنگ مهم است چراکه بازار داخلی سنگ در حال حاضر در رکود شدید به سر می‌برد و تا دو سال آینده نیز امیدی به بهبود آن وجود ندارد.

احمدی با اشاره به رکود داخلی گفت: بیشتر کارخانه‌های سنگ به صورت دپوی سنگ در آمده‌اند و تولیدات آنها به اندازه یک سال در انبار مانده است و بعضی دیگر از واحدها با دریافت چک‌های طولانی مدت کالای خود را می‌فروشند که این موضوع تامین نقدینگی آن ها را با مشکل مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: قیمت‌ها هم در اثر رکود شکسته شده است و نرخ‌ها در مواردی تا 30 یا 40 درصد کاهش داشته‌اند، در حالی که هزینه‌های تولید به همین میزان افزایش پیدا کرده‌اند.

رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان اضافه کرد: در حال حاضر صادرات سنگ استان بیشتر به کشورهای همجوار از جمله عراق، آذربایجان، ترکیه و ترکمنستان است و صادرات سنگ به کشورهای حوزه خلیج فارس تقریبا متوقف شده است.

احمدی با بیان اینکه حدود 70 درصد از دستگاه‌های فرآوری سنگ استان فرسوده است، اظهار کرد: تنها 20 درصد از دستگاه‌های ما سنگ با قابلیت صادرات تولید می‌کنند و ماشین آلات بقیه واحدها باید به روز شود تا بتوان از خام فروشی جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه صادرات سنگ خام تقریبا سه برابر سنگ فرآوری است، افزود: برای جلوگیری از آسیب بخش معدن باید در حین اینکه جلوی صادرات خام مواد گرفته می‌شود، ماشین آلات هم به روز شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.