دلایل کاهش صادرات نفت کشورهای عربی

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۲ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

دلایل کاهش صادرات نفت کشورهای عربی

اکونیوز:صادرات نفت خام عربستان سعودی در آوریل سال جاری میلادی با وجود سطح بالای تولید، کاهش یافت و به کمترین میزان از ابتدای سال 2016 رسید.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، اگرچه علت اصلی این میزان افت صادرات به شکل سنتی به افزایش مصرف سوخت ‌نیروگاه‌های داخلی این کشور برای تولید برق بیشتر در فصل گرما باز می‌گردد، اما با توجه به برنامه‌های عربستان سعودی برای کاهش وابستگی این کشور به فروش نفت خام و رشد صنایع پایین دستی، این سوال مطرح می‌شود که رابطه افت صادرات نفت خام عربستان با برنامه‌های تکیه کمتر به نفت چیست؟ این سوال در شرایطی مطرح می‌شود که عربستان همچنان درگیر جنگ نفتی نانوشته با ایران برای تصاحب بازارهای جهانی و از دست ندادن سهم خود است. با این وجود ریشه اصلی افت صادرات نفت خام عربستان که در 6 ماه گذشته میلادی به‌صورت مداوم جریان داشته و حالا به بیشترین سطح در مدت زمان یاد شده رسیده، است چه می‌تواند باشد؟ به گزارش دنیای اقتصاد ، بر‌اساس آمارهای منتشر شده صادرات نفت خام عربستان در آوریل سال جاری میلادی در حالی به 44/ 7 میلیون بشکه در روز رسید که این میزان در ماه مارس 54/ 7 میلیون بشکه در روز بوده است. همچنین کل تولیدات بزرگترین صادرکننده نفت دنیا و مهم‌ترین وزنه اوپک در آوریل، روزانه 26/ 10 میلیون بشکه بوده است حال آنکه در ماه پیش از آن روزانه 22/ 10 میلیون بشکه تولید داشته است.
بنابراین رشد 38 هزار بشکه‌ای تولید نفت خام عربستان در ماه آوریل نسبت به ماه گذشته آن در حالی رقم خورده است که صادارت نفت خام این کشور روندی کاهشی داشته است. نگاهی بلندمدت‌تر نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری میلادی تا آوریل، صادرات نفت خام عربستان در مجموع کاهشی 390هزار بشکه‌ای داشته است. این میزان کاهش صادرات اگرچه این تصور را پدید می‌آورد که برنامه تقویت خوشه‌های صنعتی عربستان که در سال 2010 با هدف کاهش وابستگی به تولیدات نفتی تدوین شده است علت اصلی کاهش صادرات نفت این کشور بوده است، اما از نگاه کارشناسان هنوز زمان زیادی باقی مانده است تا برنامه‌های اقتصادی عربستان صادرات نفت این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.
آن‌طور که یک کارشناس انرژی می‌گوید، علت اصلی کاهش صادرات نفت خام عربستان در آوریل افزایش مصرف نیروگاه‌های این کشور برای تامین برق بیشتر در تابستان بوده است. برای مثال اگرچه در ماه ژانویه 239 هزار بشکه میزان افزایش نفتی بوده است. چراکه عربستان برای ذوب نشدن‌ در تابستانی داغ به برق بیشتری برای تولید هوای خنک احتیاج دارد. علی خواجوی در ادامه می‌گوید: همچنین در حالی‌که 2 میلیون و 468 هزار بشکه نفت در ژانویه برای پالایش به پالایشگاه‌های عربستان منتقل شده است، این میزان در آوریل به 2 میلیون و 510 هزار بشکه رسیده است که نشان از رشدی 42 هزار بشکه‌ای دارد، این میزان افزایش پالایش نیز می‌تواند به علت بیشتر شدن نیاز به سوخت در فصل تابستان باشد.

خوشه‌های صنعتی عربستان و صادرات نفت
اما برنامه عربستان برای کاهش وابستگی به نفت و تقویت صنایع پایین‌دستی در این کشور چیست و ایده اولیه آن برای کشوری که بزرگترین ذخایر نفتی دنیا را دارد از کجا شکل گرفته است؟ خواجوی در پاسخ به این سوال می‌گوید: عربستان بزرگترین صادرکننده نفت خام است و طبیعی است که نوسانات قیمت نفت بیش از سایر کشورها این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین عربستان با هدف کاهش آسیب‌پذیری از این ناحیه، از سال 2010 به سمت ایجاد صنایع جدید و تدوین برنامه‌های اقتصادی نوین حرکت کرد. در این زمینه مهم‌ترین برنامه عربستان توسعه صنایع شیمیایی این کشور بود تا زنجیره ارزش مواد هیدروکربوری خود را افزایش دهد.
این عضو معاونت برنامه وزارت نفت در توضیح بیشتر در رابطه با برنامه‌های عربستان می‌گوید: عربستان از 6 سال قبل برنامه خوشه‌های صنعتی خود (ICP) را آغاز کرد، برنامه‌ای که همه ارکان حکومت از وزارت صنایع و انرژی این کشور گرفته تا وزارت اقتصاد و کار و امور اجتماعی و دیگر بخش‌ها در آن مسوولیت و وظیفه همکاری دارند. در واقع مهم‌ترین هدف این برنامه انتخاب صنایع اولویت‌دار برای سرمایه‌گذاری با هدف رسیدن به حداکثر استفاده از مواد خام هیدروکربوری و ایجاد حداکثر اشتغال در عربستان بوده است. عربستان در حالی برنامه داخلی خوشه‌های صنعتی را در چشم‌انداز 2020 پیگیری می‌کند که به گفته خواجوی، این کشور برنامه‌های زیادی نیز برای تاسیس پالایشگاه‌ در کشورهای خارجی دارد، بنابراین وظیفه تامین سوخت آنها نیز بر عهده عربستان خواهد بود.خواجوی در رابطه با تاثیر احتمالی برنامه‌ خوشه‌های صنعتی عربستان بر صادرات نفت این کشور می‌گوید: برنامه خوشه‌های صنعتی عربستان نمی‌تواند در کوتاه‌مدت روی صادرات نفت خام این کشور تاثیر داشته باشد. بنابراین اگرچه برنامه این کشور انتقال مواد اولیه نفتی بالادستی به سمت زنجیره‌های پایین‌دستی برای صنایع اولویت‌دار و با ارزش افزوده بالا است، اما نمی‌توان انتظار داشت که این برنامه تاثیر چشم‌گیری بر صادرات نفت خام این کشور داشته باشد. بی‌تاثیر بودن این برنامه در میزان صادرات نفت خام عربستان در حالی است که این کشور تصمیم دارد برای سال 2020 جزو 10 کشور اول دنیا در تولید پلاستیک باشد و همچنین در خوشه‌های صنعتی نظیر فلزات و مواد معدنی، بزرگترین مرکز بسته‌بندی در خاورمیانه، تولیدکننده خودرو و قطعات پلاستیکی، تولیدکننده لوازم خانگی و تولیدکننده انرژی خورشیدی پیشتاز در خاورمیانه باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.