رد آمار ترکیه/ صادرات ایران در کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی از ترکیه پیشی گرفته است

ارسال شده در تاریخ جمعه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

رد آمار ترکیه/ صادرات ایران در کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی از ترکیه پیشی گرفته است

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: طی ۷ ماه اخیر در صادرات کالاهای ایرانی که مشمول تعرفه ترجیحی می‌شوند، نسبت به صادرات مشابه کالاهای ترکیه به ایران ما سهم بیشتری داشته‌ایم.

گروه اقتصادی ـ‌خبرگزاری فارس ـ اکنون 7 ماه از اجرای توافق‌نامه ترجیحی 200 قلم کالا بین ایران و ترکیه می‌گذرد و در این مدت حرف و حدیث‌های زیادی مطرح شد از جمله اینکه انعقاد این توافق‌نامه به نفع ترک‌ها شده تا کالاهای ساخته‌شده خود را به ایران صادر کنند یا از این محل با کاهش قیمت کالای مرغوب ساخته‌شده خارجی، تولید داخل بیش از پیش با مشکل مواجه خواهد شد.

حتی برخی از آمارهای منتشرشده دفتر آمار ترکیه گزارش داده است که صادرات ایران به ترکیه با کاهش 30 درصدی در این مدت روبه‌رو شده است و از طرف دیگر سازمان توسعه تجارت، طی یک ماه اخیر اعلام کرد که صادرات ایران در کالاهایی که مشمول تعرفه ترجیحی شده‌اند،‌ دو برابر شده است. آمارهایی که به نظر می‌رسد با تناقضاتی روبروست.

ولی‌الله افخمی‌راد، رئیس سازمان توسعه تجارت، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در این باره گفت: طی این مدت آماری که از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شده، در ارتباط با تجارت ترجیحی است و حکایت از رشد بیش‌تر صادرات در اقلام ترجیحی نسبت به میزان درصد صادرات کالا در همین اقلام است.

وی تأکید کرد: با اجرای این توافق‌نامه، صادرات کالاهای ایرانی که در فهرست صادرات اقلام تجارت ترجیحی با ترکیه هستند، در مقایسه با کالاهای ترک سهم بیشتری را داشته‌ است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.