رویکرد حمایتی جدید گمرک به تولید و صادرات

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

معاون فنی و امور گمرکی گمرگ ایران از رونمایی بسته جدید حمایتی گمرک از تولید و صادرات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ فرود عسکری افزود : نسخه جدید حمایت از تولید و صادرات گمرک در چار چوب سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.
وی اظهار داشت: یکی از مهمترین بندهای این بسته مربوط به ثبت الکترونیکی اطلاعات شرکت های تولیدی در سامانه جامع گمرکی و ارائه خدمات هوشمند به تولید کنندگان است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرگ ایران گفت: گمرک بطور مستقیم در ارتباط با بحث تولید، اشتغال، رشد و توسعه اقتصادی کشور دخیل است.
وی افزود: این سازمان برای صادرات و واردات مواد اولیه، ماشین آلات خطوط تولید و سایر کالاها تسهیلاتی برای فعالان اقتصادی قائل تا کالاها هرچه سریعتر در پروسه تولید قرار گیرد.
عسکری تصریح کرد: با تسهیلات بسته حمایتی گمرک تولید کنندگان در زمان کوتاه تر، هزینه کمتر و قیمت تمام شده مناسب بر تارک بازارهای صادراتی می درخشند.
وی گفت: یکی از مهمترین برنامه های راهبردی گمرک در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی مجاز است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرگ ایران افزود: به طوری که اگر اشخاص حقیقی و حقوقی در خدمت تولید باشند و فعالیت های اقتصادی شفافی دارند مشمول تسهیلات 17 گانه خواهند بود که در این بسته حمایتی به تفصیل در مورد این تسهیلات توضیح داده است.
وی اظهارداشت: به منظور حمایت از تولید و تسهیل در امور صادرکنندگان، گمرک و استاندارد تسهیلات جدیدی ارائه می کنند.
عسکری اظهار داشت : با توجه به این بسته حمایتی امکان صدور کالاها بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان درباره صادرکنندگان دارنده گواهی صادرکننده برتر از سازمان استاندارد و کالاهای دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر فراهم شده است.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد خاطرنشان کرد : همچنین امکان ورود کالاها بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان استاندارد فراهم شده و واحدهای تولیدی که به طور مستقیم به موجب بند (ت) از ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و آیین نامه آن مبادرت به واردات مواد اولیه و تجهیزات حد واسط و اجزا و قطعات ماشین آلات خط تولید در حد نیاز سالانه آنها و شمول استاندارد اجباری می کنند پس از اخذ یکبار مجوز از سازمان استاندارد می توانند در موارد بعدی با ارائه گواهینامه ثبت مواد اولیه / حد واسط ( همام کالا با همان مشخصات) پس از تایید سازمان استاندارد بدون نیاز به اخذ مجوز جدید با رعایت سایر مقررات کالای خود را وارد کنند.
عسکری گفت: علاوه بر این شرکتهای بازرگانی فقط با ارائه قرارداد بین شرکت و واحد تولیدی که به طور مستقیم کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات خط تولید خود را با تایید دستگاه ذیربط وارد می کنند و کالای ورود موقت ( مشمول استاندارد اجباری) نیز به تشخیص گمرک مطابق مندرجات مواد 50 و 51 قانون امور گمرکی از شمول کنترل و نظارت سازمان استاندارد معاف خواهند بود.
وی در ادامه یادآورشد: سمانه گزارش های روزانه آمار تجارت خارجی در راستای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و راه اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی مطابق بند ( ج) ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و نیز قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تهیه شده و گمرک جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار با هدف شفاف سازی امر تجارت و امکان اتخاذ تصمیمات آگاهانه از سوی مدیران، مسئولان ذیربط، تجار و غیره به صورت روزانه اقدام به انتشار اطلاعات آمار مقدماتی تجارت خارجی می کند.
گمرک ایران هم اعلام کرده است : یکی از مهمترین بندهای نسخه جدید بسته حمایتی گمرک، ثبت الکترونیکی اطلاعات شرکتهای تولیدی در سامانه جامع گمرکی و ارائه خدمات هوشمند به تولیدکنندگان در سریعترین زمان ممکن است.
با توجه به راه اندازی کارشناسی مجازی (متمرکز) واردات از طریق سامانه جامع گمرکی، حدود 250 شرکت تولیدی شناسایی و مقرر شد اظهارنامههای مرتبط با شرکتهای مذکور در مسیر سبز قرار گرفته و بلافاصله و بدون هرگونه کارشناسی به مرحله صندوق و پرداخت هزینههای مربوط هدایت شوند.
پس از صدور پروانه الکترونیک محموله های مرتبط با اظهارنامه در درب خروج مورد بررسی اجمالی قرار گرفته و بدین ترتیب در حداقل زمان ممکن تشریفات گمرکی پایان می پذیرد. این فهرست اولیه بوده است و در صورت تمایل، هر یک از شرکت های تولیدی می توانند جهت بهره مندی از تسهیلات هوشمند سامانه جامع گمرکی مدارک و مستندات خود را به معاونت فنی و امور گمرکی ارائه کنند تا پس از بررسی و تایید از تسهیلات سامانه جامع گمرکی بهره مند شوند.
همچنین براساس نسخه جدید بسته حمایت از تولید گمرک، مهلت سررسید ضمانتنامه های بانکی برای مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله(CKD) و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، ماشین آلات راهسازی، تجهیزات کارگاهی و معدنی افزایش یافته و تا اواسط بهمن ماه سالجاری تعیین شده است.
نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی کالای ترخیصی از دیگر تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی است و بر این اساس حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات برای مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله و قطعات یدکی مورد نیاز واحدهای تولیدی 6 ماه تعیین شده است. حذف مهلت سررسید ضمانتنامه برای کالاهای ورود موقت به استثنای گندم از دیگر تسهیلاتی است که گمرک به واحدهای تولیدی ارایه می کند. اعطای تسهیلات بانکی در اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور برای پذیرش حداقل اسناد گمرکی نیز از دیگر تسهیلاتی است که برای حمایت از تولیدکنندگان پیش بینی شده است.
همچنین در این بسته حمایتی به طور ویژه بندی در حمایت از واحدهای تولیدی لوازم خانگی آمده و با برگزاری جلسات مشترک با وزارت صمت و اتحادیههای لوازم خانگی و وسایل برقی، دستورالعمل قانون رفع موانع تولید مبنی بر طراحی و تهیه میزان تسهیلات براساس درصد تولید (عمق) ساخت و مونتاژ کالا تهیه شده است که پس از تایید وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.
* تسهیلات گمرک برای صادرکنندگان
در این بسته حمایتی تسهیلاتی هم برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده که مواردی از آن قبلاً اجرایی شده بود و تسهیلات جدیدی در این نسخه به آن اضافه شده است.
بر اساس این بسته حمایتی ومطابق با ماده (20) بند (ث) ماده (38) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ، ورود موقت مواد اولیه و کالاهای متعلق به واحد های تولیدی دارای پروانه تأسیس یا پروانه بهره برداری جهت پردازش موضوع ماده (51) قانون امور گمرکی در حکم کالای مجاز تلقی و به میزان تضمین برای ترخیص موقت کالاهای مزبور صرفا معادل حقوق ورودی و سایر مبالغ متعلق به ورود قطعی خواهد بود.
ضمنا امکان صدور کالاها ی دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان استاندارد میسر شد.
همچنین بررسی پرونده های استرداد حقوق ورودی به موجب مکاتبات متعدد به برخی گمرکات تفویض اختیار شد که عبارتند از : گمرک شهریار(تهران)، یزد، مشهد، قزوین، اصفهان ،زنجان ، سهلان ، ارومیه ، بندرانزلی، نوشهر ، شیراز، تبریز، بندرامام خمینی(ره) ، زاهدان ، جلفا ، بیرجند، سمنان، شهیدرجایی بندرعباس،اراک و فرودگاه امام خمینی (ره).
بر اساس این بسته حمایتی بررسی و اجازه صدور مجوز ورود موقت مواد اولیه جهت پردازش به گمرکات سمنان، قزوین، تهران، یزد، شیراز، ارومیه، نوشهر، تبریز، مشهد، بندرانزلی، اصفهان، زنجان، شهید باهنر و بندر لنگه ( دو گمرک اخیر الذکر برای کارتن خالی جهت بسته بندی میوه و تره بار) ، گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) (صرفا برای طلا) ، گمرک کرمانشاه (صرفا برای کیسه خالی) مشهد و گلستان(گندم)تفویض اختیار شده است. همچنین بخشی از این بسته حمایتی به ارائه تسهیلات و تسریع در فرآیند صدور فرآورده های نفتی و مشتقات اختصاص دارد.
این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.