زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عمان از طریق چابهار

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عمان از طریق چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در چابهار گفت: زیرساختهای لازم بندر چابهاربرای توسعه روابط اقتصادی ایران و عمان فراهم است.

محمد سعیدنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در چابهار اظهار داشت: سرعت عمل در مسئولین عمانی به دعوت ما نشانه اراده مسئولین کشور عمان برای افزایش سطح همکاری روابط دو کشور است.

وی افزود: کشور ایران و عمان روابط سیاسی بسیار عمیقی دارند اما ما خواهان روابط اقتصادی مستحکمتر بین دو کشور هستیم.

سعیدنژاد منطقه سیستان و بلوچستان خصوصآ بندر چابهار را یک کارگاه توسعه‌ای و عملیاتی توصیف کرد و گفت: توسعه محور شرق از سیاستهای کلان کشور جمهوری اسلامی ایران است و ما توسعه در این منطقه را با قوت و قدرت کامل ادامه می‌دهیم.

وی تصریح کرد: با توجه به فاصله نزدیکی دو کشور و نقش اساسی بندر چابهار و کشور عمان در موافقتنامه عشق آباد می‌تواند، درجهت تعاملات اقتصادی و کارایی بنادر دو کشور بیش از بیش مستحکمتر شود.

مدیرعامل بنادر و دریانوردی کشور افزود: اتصال بندر چابهار به راه آهن در آینده نزدیک، دسترسی به آبهای آزاد، مجاورت در منطقه ازاد چابهار، اتصال خطوط گاز به صنایع در حال اجرا ف وجود شهرکهای پتروشیمی و طرحهای فولادی از امتیازات مهم توسعه بندر چابهار است.

وی گفت: تکمیل فاز یک بندر شهید بهشتی توسط خوده سازمان بنادر و دریانوردی کشور سرمایه‌گذاری شده اما در بخش تجهیزات توسط کشور هند سرمایه‌گذاری است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: تمام فعالیتهای و سرمایه‌گذاریها بنادر از قبیل انبارهای صادراتی و وارداتی، مواد معدنی، انبارهای سیلو و موادغذایی، خدمات بانکرینگ، و امکانات و تجهیزات نگهداری کالا برای کشورهای آسیای میانه به استثنای اسکله‌های پیش‌بینی شده در کلیه بنادر توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل سیاستهای حمایتی سازمان بنادر و دریانوردی برای واردات کالا از بندر چابهار 30 درصد تخفیف و برای کالاهای صادراتی بین 75 تا 80 درصد تخفیف در نظر گرفته‌ایم و از طرفی ما به خطوط کشتیرانی‌هایی که با ما قرارداد حجیم و بلند مدت داشته باشند تخفیف ویژه‌ای در نظر می‌گیریم.

سعیدنژاد تاکید کرد: با سفرهیئت عمانی به بندر چابهار بذر روابط اقتصادی و سفرهای دریایی در کشور ما کاشته شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.