ساخت نیروگاه حرارتی در ایران توسط روسیه

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۹ مرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

بر اساس قرارداد نهایی شده بین ایران و روسیه این کشور چهار واحد بخار برای یک نیروگاه حرارتی در ایران خواهد ساخت.

به گزارش انتخاب، در مذاکرات محمود واعظی و الکساندر نوواک رییسان ایرانی و روسی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در مسکو، برنامه نهایی شده ساخت چهار نیروگاه حرارتی در ایران و همچنین افق همکاری در عرصه های فضایی-ماهواره ای و نفتی اعلام شد.

واعظی در نشست خبری در باره همکاری های نفتی و گازی دو کشور، گفت: قراردادها در حال اجرای مراحل مرتبط است و در آینده بسیار نزدیک با دوستان روس در میان خواهیم گذاشت.

وی در کنفرانس خبری مشترک با نوواک که شامگاه جمعه و در پایان مذاکرات وزیران برگزار شد، افزود: در باره میادین و برخی پروژه ها پیش از این مذاکره شده و رایزنی ها ادامه دارد. از همکاری نزدیک با شرکت های نفتی و گازی روسیه استقبال زیادی می کنیم.
وزیر ارتباطات ادامه داد: با توجه به حجم روابط دو کشور و نتیجه مذاکرات انجام شده، کار گروه انرژی می تواند تسهیل کننده مذاکرات باشد که در صدر آن معاونین وزرای نفت دو کشور قرار دارند و تشکیل آن نشانه اهمیت این همکاری ها است.

بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران، نوواک نیز در باره وام اعتباری مسکو به تهران گفت: پیش نویس توافق ارائه اعتبار دولتی دو میلیارد و 200 میلیون یورویی در حال تهیه است.

وی ادامه داد: یک میلیارد یورو به ساخت واحد انرژی نیروگاه بوشهر به ظرفیت 1400 مگاوات اختصاص داده می شود و یک میلیارد و 200 میلیون یورو دیگر ویژه برقی سازی 495 کیلومتر راه آهن در ایران است که مشارکت در آن نیز مورد تایید دولت روسیه قرار گرفته و اعتبار بین بانکی را وزارت دارایی می دهد.

وزیر انرژی روسیه در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ریانووستی در باره زمینه های همکاری نفتی تهران و مسکو در میدان اناران نیز گفت: برپایه اطلاعات آقای مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، پیشنهادها در دو بخش بوده که بخش کوچک آن انجام شده و بخش اصلی نیز بررسی خواهد شد.
همچنین وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که امکان خرید یک فروند ماهواره در این کشور با ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: توافق هایی در چارچوب هوا-فضا به دست آمده است و امکان تولید و ساخت ماهواره فضایی برای ایران در روسیه بررسی می شود.
رسانه های روسی این بخش از اظهارات وزیر انرژی روسیه را بازتاب داده اند.
همچنین اعلام شد که بر اساس قرارداد نهایی شده بین ایران و روسیه این کشور چهار واحد بخار برای یک نیروگاه حرارتی در ایران خواهد ساخت.

بنا به اعلام خبرگزاری اینترفکس، قدرت هریک از این واحدهای بخار که در نیروگاه حرارتی هرمزگان در بندرعباس ساخته می شود، 350 مگاوات می باشد و قرارداد با شرایط «واگذاری کامل و آماده به کار» بسته شده است.
همچنین رسانه های روسی اعلام کردند که قرار است ایران و روسیه تا پایان سال جاری پیشنهاد مربوط به ایجاد منطقه آزاد تجاری را ارائه کنند تا تفاهم نامه آن نهایی شود.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که همراه یک هیات خصوصی و دولتی در سفری چهار روزه به روسیه با مقام های بلندپایه این کشور درباره گسترش همکاری های اقتصادی، صنعتی و بازرگانی گفت وگو کرد، شامگاه جمعه مسکو را به مقصد تهران ترک کرد.
واعظی رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه مذاکرات خود را در مسکو با ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا در باره مشارکت اقتصادی با این اتحادیه در قالب پیمان تجارت آزاد آغاز کرد.

مذاکرات با نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی، دنیس مانتوروف وزیر صنعت و تجارت، الکساندر نوواک وزیر انرژی و رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و همچنین الکساندر تکاچیف وزیر کشاورزی روسیه از دیگر برنامه های کاری واعظی در مسکو بود که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران برگزار شد.

همکاری های فضایی، مخابراتی، شبکه های مجازی، آموزش فضانوردی، توسعه روابط صنعتی و اقتصادی، کشاورزی، همکاری های نفتی و گازی، رفع موانع بانکی، صادرات و واردات متقابل، رایزنی برای برنامه های نشست آینده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و پیگیری اجرای قرار دادهای قبلی از جمله توافق های صورت گرفته در مذاکرات چهار روزه واعظی و هیات همراه در سفر به روسیه بود.
همچنین سایت اقتصادی سفارت ایران در روسیه برای آگاهی رسانی به بخش های مختلف تجاری و بازرگانی خصوصی دو کشور به دو زبان روسی و فارسی با حضور واعظی وزیر ارتباطات، نوواک وزیر انرژی روسیه و همچنین سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو رونمایی شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.