سهم ایران از تجارت با نزدیک‌ترین کشور دریایی‌اش فقط 750 میلیون دلار!

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

سهم ایران از تجارت با نزدیک‌ترین کشور دریایی‌اش فقط 750 میلیون دلار!

سطح روابط تجاری ایران و عمان در حال حاضر حدود 750 میلیون دلار است، در صورتیکه عمان نزدیک‌ترین فاصله دریایی را با ایران (جزیره قشم) دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، موقعیت خاص استراتژیک و فاصله نزدیک جغرافیایی، اشتراکات دینی و تاریخی، سهولت و هزینه پایین در حمل و نقل کالا و همچنین وابستگی 100 درصدی به واردات مواد غذایی، سرمایه‌گذاری‌های عظیم در صنعت گردشگری‌ و هتلداری و بهترین مسیر برای دسترسی به بازار شمال آفریقا از جمله مزیت‌هایی است که کشور عمان را به یکی از مهم‌ترین بازارهای هدف برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر ایرانی تبدیل کرده است ولی با وجود اشتراک فراوان میان کشور عمان و ایران، نتوانسته‌ایم سهم خوبی از بازار این کشور در اختیار داشته باشیم.

ایران به عنوان همسایه و با داشتن اشتراکات فراوان متاسفانه نتوانسته حجم وسیعی از بازارهای کشور عمان را در دست بگیرد و حجم روابط تجاری این دو کشور بسیار پایین است.

در این باره عباس عبدالخانی – رایزن بازرگانی ایران در عمان – در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ظرفیت های سرمایه گذاری عمانی‌ها در ایران در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی است، اظهار کرد: توریست درمانی از مهم ترین ظرفیت های کشور ما محسوب می‌شود و از طرفی در تهران و شیراز نیز مراکز بسیار خوب درمانی از جمله چشم‌پزشکی داریم و یکی از کارهای مهم ما ارائه خدمات به بیماران و کسانی است که می‌خواهند از خدمات درمانی این مراکز استفاده کنند.

وی گفت: سطح روابط تجاری ایران و عمان در حال حاضر حدود 750 میلیون دلار است که با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در صدد هستیم این میزان را به چهار برابر و به حدود سه میلیارد دلار برسانیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.