سهم کمتر از يک درصدي ايران در بازار عمان

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

سهم کمتر از يک درصدي ايران در بازار عمان

رايزن بازرگاني ايران در عمان گفت: با وجود اشتراک فراوان ميان کشور عمان و ايران، نتوانسته ايم سهم خوبي از بازار اين کشور در اختيار داشته باشيم.

عبدالخاني در اولين ميز تخصصي عمان که امروز – چهارشنبه – با هدف بررسي مشکلات و راهکارهايي توسعه صادرات نفتي از خوزستان در اهواز برگزار شد، اظهارکرد: کشور عمان در سال 2014 معادل 34 ميليارد دلار کالا از سراسر دنيا وارد کرده که سهم ايران از اين واردات 370 ميليون دلار است و اين مساله نشان دهنده سهم کمتر از يک درصدي ايران در اين واردات است.

وي افزود: ايران به عنوان همسايه و با داشتن اشتراک فراوان و همجواري، نتوانسته حجم وسيعي از بازارهاي کشور عمان را در دست بگيرد و حجم روابط تجاري اين دو کشور بسيار پايين است.

عبدالخاني تصريح کرد: با توجه به اينکه هر فرد عماني يک‌سوم درآمدش به واردات اختصاص دارد، فرصت طلايي است تا با شناسايي نيازها، زمينه را براي صادرات، افزايش حجم و روابط تجاري با اين کشور فراهم کنيم.

وي ادامه داد: وظيفه يک رايزن موفق اين است که به شناسايي نيازهاي وارداتي آن کشور بپردازد و از اين حجم واردات سهم بسيار مطلوبي را در اختيار کشور خود براي صادرات محصولات قرار دهد.

عبدالخاني عنوان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان و اتاق‌هاي بازرگاني خوزستان با همکاري يکديگر بايد يک برنامه عملياتي و نقشه راهي را در هفت محور تدوين کنند که با رايزني‌هاي مناسب بتوان سهم بيشتري از بازارهاي عمان را در اختيار گرفت.

وي با اشاره به اين هفت محور تصريح کرد: اين نقشه راه و برنامه بايد در زمينه‌ فعاليت در بخش‌هاي کشاورزي، صنعت، نفت، گاز، پتروشيمي، سرمايه گذاري مشترک، ارائه خدمات فني و مهندسي و حضور هيات‌ها و روابط مشترک دو کشور باشد.

عبدالخاني ادامه داد: کشور عمان به دنبال دستيابي به جايگاه اول اقتصادي در بين کشورهاي حوزه خليج‌فارس است و ايران بايد با چشم‌اندازي وسيع در راستاي تقويت جايگاه ايران در عمان حرکت کند و حجم روابط اقتصادي دو کشور را افزايش دهد.

انتقال گاز به عمان در دستور کار دولت است
در ادامه اين نشست توتونچي، کاردار سفارت ايران در عمان عنوان کرد: عمان در سياست خارجه ما داراي جايگاه ويژه‌اي است زيرا اين کشور سياست خصمانه‌اي عليه ايران ندارد و به عنوان يک کشور ميانجيگر نقش خود را به خوبي ايفا کرده است.

وي افزود: روابط دوجانبه اين دو کشور در موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي شکل بهتري پيدا کرده و سياست عمان نسبت به ساير کشورهاي منطقه يک سياست ويژه در قبال ايران است؛ بهترين و موفق‌ترين کميسيون مشترک اقتصادي را با کشور عمان داشته‌ايم و تاکنون با اين کشور 15 کميسيون مشترک بزرگ برگزار کرده‌ايم.

توتونچي تصريح کرد: هفت کميته دائمي در زمينه‌هاي علمي، فني، دوستي نظامي، گارد ساحلي و … با کشور عمان داريم که جلسات اين کميته‌ها بدون هيچ وقفه‌اي در حال اجراست و همکاري خوبي در اين زمينه ميان دو کشور وجود دارد.

وي اظهار کرد: موضوع انتقال گاز ايران به عمان در دستور کار دولت و مسئولان اقتصادي است و اين مساله مي‌تواند روابط دو کشور را به صورت راهبردي ارتقاء دهد؛ مذاکرات خوب و طولاني در زمينه انتقال گاز ايران به عمان انجام گرفته که موجب افزايش حجم روابط اقتصادي ميان دو کشور خواهد شد.

کاردار سفارت ايران در عمان اظهار کرد: حجم روابط سياسي ايران و عمان در سطح بالابي قرار دارد اما در بخش اقتصادي نتوانسته‌ايم انتظارات را محقق کنيم اما با چشم‌انداز مطلوبي که پيش رو است اميدواريم شاهد افزايش روابط اقتصادي ميان دو کشور باشيم.

توتونچي ادامه داد: وزارتخانه پس از مساله هسته‌اي به دنبال توسعه اقتصادي است و به ديپلماسي اقتصادي اعتقاد داريم و براي رسيدن به اين مساله تلاش خواهيم کرد.

وي گفت: عمان علاقمند به همکاري با ايران است و تمام ظرفيت‌هاي کشور ما را به خوبي مي‌شناسد و با توجه به برنامه‌هايي که براي توسعه اقتصادي کشور خود دارد، بايد از اين فرصت استفاده کنيم.

توتونچي با بيان اينکه اتاق‌هاي بازرگاني بايد ارتباط ارگانيک داشته باشند، بيان کرد: اتاق‌هاي بازرگاني با تجارب خود به دنبال برقراري ارتباط با اتاق‌هاي بازرگاني کشورهاي ديگر باشند و بتوانند جايگاهي براي خود در کشور هدفشان به وجود بياورند تا به اين ترتيب در بحث صادرات و همکاري‌هاي اقتصادي با آن کشور موفق شوند.

وي افزود: اگر بخواهيم در صادرات محصولات به کشور عمان موفق شويم بايد از فرم سنتي صادرات خارج شويم و به دنبال سبک جديد براي صادرات و ارتقاي زيرساخت‌ها در اين زمينه باشيم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.