شرایط برای گاز ایران در عمان بهتر شد

ارسال شده در تاریخ یکشنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

شرایط برای گاز ایران در عمان بهتر شد

همزمان با سقوط قیمت جهانی گاز در عمان برخلاف بازار جهانی، تقاضا از عرضه گاز پیشی گرفت و به نظر می‌رسد با توجه به کسری شدید این کشور، به زودی قرارداد فروش گاز بین ایران و عمان امضا شود.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود افزایش قابل توجه قیمت نفت خام در بازار، اما بهای گاز طبیعی در سردترین روزهای نیمکره شمالی زمین نه تنها افزایش نیافته است که هفته به هفته شیب سقوط قیمت‌ها تندتر می‌شود.

بر این اساس، در معاملات منتهی به ۲۱ فوریه قیمت گاز بار دیگر در تمامی بازارها با کاهشی چند سنتی همراه شد به طوری که قیمت هر میلیون بی تی یو تک‌محموله LNG در بازار شمال شرق آسیا تا سطح ۴ دلار و ۹۵ سنت معامله شد، این در حالی است که در معاملات مدت مشابه سال گذشته قیمت گاز در این بازار حدود ۷ دلار بوده است.

علاوه بر این، در بازار جنوب‌ غربی اروپا هم قیمت هر میلیون بی تی یو تک‌محموله LNG هم در محدوده ۴ دلار و ۴۵ سنت معامله و در مدت زمان مشابه سال گذشته قیمت گاز در این بازار حدود ۶ دلار و ۷۵ سنت داد و ستد شده است.

در بازار NBP انگلیس هم قیمت هر میلیون بی تی یو تک‌محموله انرژی با کاهشی چند سنتی در محدوده ۴ دلار و ۲۷ سنت معامله شده و در مدت زمان مشابه سال گذشته، قیمت گاز در بازار انگلیس بیش از ۷ دلار و ۳۰ سنت بوده است.

در بازاری هنری هاب آمریکا هم که ارزان ‌قیمت‌ترین گاز در کل جهان را در اختیار دارد، در معاملات منتهی به ۲۱ فوریه، بهای هر یک میلیون بی تی یو تک‌محموله انرژی حدود ۲ دلار و ۲۶ سنت عرضه شده است.

از سوی دیگر در حالی که به نظر می‌رسد در بازار نفت قیمت‌ها به سمت افزایش تمایل دارد اما در بازار گاز با وجود طوفان‌های سهمگین در پایانه‌های گاز استرالیا و ایجاد مشکلات فنی در تولید مجتمع LNG ساخالین روسیه و حتی کاهش چند درجه‌ای دمای هوا در اکثر کشورهای آسیایی، اما قیمت گاز با افزایش روبرو نشده است.

در شرایط فعلی پیشی گرفته عرضه از تقاضا و وجود مازاد عرضه گاز در بازارهای آسیایی از مهمترین دلایل کاهش قیمت این انرژی پاک به شمار می‌رود، ضمن آنکه برخی از مصرف‌کنندگان بزرگ گاز همچون هند و چین به دنبال کاهش بیشتر قیمت گاز در قراردادهای میان‌مدت و کوتاه‌مدت خود هستند.

از این رو، شرکت سینوک چین به عنوان بزرگترین واردکننده LNG به این کشور در مذاکرات خود با قطر خواستار کاهش قیمت گاز در دو قرارداد وارداتی از این کشور حاشیه جنوب خلیج‌فارس است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.