عمان، متحد وفادار ایران در بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

یک وبگاه آمریکایی در مطلبی پیرامون نقش مثبت عمان در منطقه نوشت: مقام‌های عمانی همواره بر این باورند که بهترین روش رفع مشکلات در ارتباط با موضع ایران و اعراب گفتمان و نه جنگ است.
به گزارش فارس، وبگاه‌ آمریکایی «المانیتور» در گزارشی با اشاره به اتخاذ مواضع ضد ایرانی متحدان عربستان سعودی در منطقه به نقش کشور عمان به عنوان تنها دوست وفادار ایران در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس نظر افکنده و نوشت: پیوند‌های تاریخی بین تهران و مسقط درک منحصر به فردی عمان از ایران و نقش این کشور در ترتیبات جغرافیایی، سیاسی منطقه ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش، عمان هرگز ایران را به عنوان یک امپراتوری پارسی، پادشاهی یا حتی جمهوری اسلامی نگاه نمی‌کند بلکه عمان صرف نظر از ساختار قدرت سیاسی داخل ایران به این کشور به عنوان «یک همسایه» نگاه می‌کند.

المانیتور با اشاره به اختلاف دیدگاه ایران و عمان درباره نقش نظامی آمریکا در خلیج فارس و متحد بودن عمان با غرب نوشت: مقام‌های عمانی همواره بر این باورند که بهترین روش رفع مشکلات در ارتباط با موضع ایران و اعراب گفتمان و نه جنگ است.

المانیتور در خاتمه نوشت: عمان به عنوان یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس احتمالا تنها متحد ریاض است که در جایگاه مناسبی برای کاستن از تنش شدید بین ایران و عربستان از طریق میانجیگری قرار دارد. همچنین عاقلانه است که سران دو کشور ایران و عربستان با کاستن از لفاظی و خاتمه دادن به رفتارهای بی‌پروا راه سنجیده عمان را در بکارگیری گفتمان تا تهدید پیش گیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.