عمان، واسطه فروش فرآورده های نفتی ایران می شود/تسریع در ساخت خط لوله صادرات گاز

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

عمان، واسطه فروش فرآورده های نفتی ایران می شود/تسریع در ساخت خط لوله صادرات گاز

تهران – ایرنا – وزیر نفت با اشاره به همکاری با شرکتهای عمانی برای فروش فرآورده های نفتی و پتروشیمی، گفت: روشهای تسریع در احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان بررسی شد.

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه عصر دوشنبه پس از دیدار با محمدبن حمد الرمحی وزیر نفت و گاز عمان در جمع خبرنگاران درباره مهمترین محور این مذاکرات، افزود: احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عنوان یکی از محورهای مورد مذاکره امروز بوده که دو طرف بر تسریع اجرای این پروژه تاکید داشتند.
وی با بیان اینکه کار مطالعاتی احداث خط لوله ایران به عمان هم اکنون آغاز شده است، افزود: به موازات انجام کارهای مطالعه این طرح، روشهای تسریع اجرای خط لوله صادرات گاز ایران به عمان و تامین مالی این خط لوله و فاینانس آن نیز مورد بررسی قرار گرفت.
زنگنه با بیان آنکه عمانی ها همچنین علاقمند به همکاری با ایران در توسعه طرحهای نفت و گاز ایران شده اند، افزود: ایران ضمن استقبال از این پیشنهاد امیدوار است همکاری با شرکتهای عمانی گسترش پیدا کند و قرار شد مذاکرات در این زمینه بین دو کشوربه صورت جدی پیگیری شود.
همزمان با سفر وزیر نفت و گاز عمان به تهران، قرارداد مطالعه خط لوله صادرات گاز این کشور به عمان با شرکتهای ایرانی نیز امضا شد، براساس این قرارداد انجام مطالعه بخش دریایی صادرات گاز ایران به عمان به شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC) سپرده شد و قرارداد آن میان مدیران عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و سیف بن حمد السلمانی مدیرکل برنامه ریزی و ارزیابی پروژه ها در وزارت نفت و گاز عمان امضا شد.
مطالعه بخش خشکی صادرات گاز ایران به عمان نیز به شرکت مهندسین مشاور پارس داده شد و قرارداد آن میان مدیران عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران و شرکت مهندسین مشاور پارس به امضا رسید.
براساس توافق دو کشور، قرار است برای ١٥ سال روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز طبیعی ایران با یک خط لوله از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود که ارزش بسیار بالایی دارد و سبب تحکیم روابط دو طرف می شود.
ایران و عمان در ماه مارس سال ٢٠١٤ میلادی در جریان مذاکرات مقامات ارشد دو کشور، به توافقی درباره ساخت این خط لوله دست یافتند.
ارزش این قرارداد حدود ٦٠ میلیارد دلار برآورده شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.