عمان به سکوی جدید صادراتی ایران تبدیل می‌شود

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

عمان به سکوی جدید صادراتی ایران تبدیل می‌شود

بندر عباس ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار هرمزگان گفت: کشــور عمــان و استــان «مسندم» ایـن کشور می‌تواند سکوی صــادراتی ایــران بــرای تأمین نیــازهای یمــن و دیگــر کشــورهای شمــال و شـــرق آفـــریقا باشد.

جاسم جادری در بازگشت از سفر به استان مسندم کشور عمان در این ارتباط افزود: ویژگی‌ها و توانمندی‌های هرمزگان از یک سو و موقعیت عمان از سوی دیگر شرایطی فراهم کرده است تا این کشور به پل و مقصد جدی برای انتقــال محصـــول و تکنــولـــوژی ایــران به عمان و کشورهای شمال و شرق آفریقا تبدیل شود.

وی، با تشریح دستاوردهای سفر خود و جمعی از مدیران هرمزگان به استان مسنــدم عمان اظهــــار داشــت: در ایـــن سفــر قـراردادها و تفــاهمنامه‌هایی در حوزه‌های مختلفــی ماننـد تجارت، گردشگری، صنـــعت، شیــلات، معــدن، کشــاورزی، صنایع دستی و انرژی به امضا رسید.

او اضافه کرد: موافقت دوجانبه برای راه‌اندازی دفتر اقتصادی هرمزگان در مسندم عمان یکی دیگر از مهمترین نتایج این سفر بود.

به گفته جادری، کشور یمن برای بازسازی به محصولات ایران نیـــاز دارد که عمان ظــرفیت تبــدیل شدن به مسیر صادراتی کــالا و تکنولوژی ایـــران به یمن را دارد.

وی همچنین با اشاره به بـــرپایی نمایشگاه توانمنــدی‌هــای هــرمزگان در عمــان یــادآورشـــد: استقبــال از ایــن نمایشگاه که در فضـایی به مســاحت ۵۰۰۰ متر مــربع و در قـــالب ۲۵ غرفه از ۴۰ شــرکت برپــا شــد غافلگیــر‌کننـده بــود و در اولیــن روز نمــایشگاه، تمـــام کالاهــای غــذایی ایـــرانی عــرضه شــده در ایـــن نمـــایشگــاه بــه فــروش رفت.

او همچنیــن از آمــادگی برای ایجاد خط تردد دریایی مســافری بین بندرعباس و خصب در کشــور عمــان خبر داد و اضافه کرد: پــس از مـوافقت نهــایی عمان، فعالیت کشتــی‌هـای مسافری در این مسیــر آغاز می‌شود.

* ضرورت ساخت یادمان شهدای پرواز ۶۵۵

پروژه مرکز فرهنگی یادمان شهدای پرواز ۶۵۵ هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران باید در مراحل مختلف در استان هرمزگان ساخته شود.جاسم جادری استاندار هرمزگان در اولین نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هرمزگان با تأکید بر این مطلب افزود: میزان اعتبار این پروژه ۴ میلیارد ریال است و برای کمک‌های استانی به این پروژه و استفاده از کمک صنایع و دیگر نهادها در هرمزگان نیز باید برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: باید از تمامی ظرفیت‌های استان در زمینه نشر ارزش‌های دفاع مقدس استفاده و اسناد و تاریخ دفاع مقدس جمع‌آوری و منتشر شود و نیز باید برنامه‌ریزی شود تا سال آینده هر ماه یک کتاب با موضوع دفاع مقدس و در مجموع ۱۲ کتاب با این موضوع در هرمزگان چاپ و منتشر شود.

او به طرح راهیان نور دریایی نیز اشاره کرد و گفت: در تعطیلات نوروز مسافران زیادی به هرمزگان سفر می‌کنند و نیاز است شناورهای مناسبی برای طرح راهیان نور دریایی در این ایام اختصاص داده شود.

وی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را کاری نیکو و پسندیده برشمرد و اظهار داشت: باید فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه زنده نگه داریم و اجازه ندهیم تاریخ و فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه کم سو شود.

* افتتاح ۴۵ پروژه عمرانی

در میناب

فرماندار میناب گفت: ۴۵ پروژه عمرانی، تولیدی و خدماتی در این شهرستان با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال دهه فجر به بهره برداری می‌رسد.

علیرضا پاکدامن افزود: این پروژه‌ها شامل تکمیل بزرگراه میناب به بندرعباس، پارک بانوان، کتابخانه عمومی، مرکز بهداشتی و درمانی، سالن ورزشی، مدرسه، خانه بهداشت، مرغداری، خط تولید پودر کیک و سایر پروژه‌های تولیدی و کشاورزی است.

او اضافه کرد: دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، برگزاری جشن ازدواج ۳۰۰ زوج جوان، ارائه خدمات بهداشتی رایگان به شهروندان، ارائه خدمات دامپزشکی رایگان به کشاورزان و دامداران، جشن انقلاب، همایش دانشجویی، گردهمایی علمای اهل سنت و شیعه و نشست شورای اداری در مراکز بخش‌ها از دیگر برنامه‌های محوری دردهه فجر است.

رئیس ستاد گرامیداشت دهه فجر شهرستان میناب گفت: باید توجه به موضوع‌های فرهنگی و اجتماعی شهرستان در دهه فجر انقلاب اسلامی رویکردی مردمی و انقلابی باشد.

* اجرای ۸۹ طرح صنعتی

با وجود تحریم‌های ظالمانه و مشکلات اقتصادی، در نیمه نخست امسال ۸۹ طـــرح صنعتی بــا سرمایه گذاری ۷۰ هزار میلیارد ریال در استان هرمزگان اجرا شده است.

مجتبی برخورداری رئیس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان با اعلام این خبر افزود: با جــذب ایـــن حجم سرمایه گذاری، استان هرمزگان توانست در زمینه جذب سرمایه گذار مقام نخست کشور را کسب کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.