عمان جایگزین دوبی درتجارت خارجی ایران است

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

عمان جایگزین دوبی درتجارت خارجی ایران است

فرازوفرودها در روابط سیاسی میان ایران و همسایه‌های جنوبی نزدیک نیم‌قرن است که به طول انجامیده و حال پس از قطع روابط ایران و عربستان، روابط ایران و برخی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اتحادیه عرب وارد فاز جدیدی شده است و روابط ایران با کشور امارات عربی متحده روزهای متفاوتی را سپری می‌کند؛

به‌گونه‌ای که بزرگترین شریک تجاری ایران سطح روابطش را به کاردار تقلیل داده است. با این حال برخی‌ معتقدند ایران و امارات قطع رابطه نکرده‌اند و فقط سطح رسمی روابط سیاسی خود را کاهش داده‌اند تا بازاری همچون ایران را از دست ندهد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند ، اماراتی‌ها که در سال‌های گذشته از گذر همکاری‌های اقتصادی با ایران منافع زیادی را از آن خود کردند، سعی دارند تا در روابط ایران و عربستان میانجی شوند و با وجود تقلیل روابط دیپلماتیک، روابط بازرگانی خود را با ما حفظ کنند. شاید در نگاه اول تبعات اقتصادی تنش در روابط ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بیشتر به ضرر ایران به نظر برسد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که امارات بیشترین زیان را از این قطع رابطه خواهند دید؛ نکته‌ای که آصفی، سفیر پیشین ایران در امارات بر آن صحه گذاشت.

حال دیگر روابط ایران و برخی از کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس و اتحادیه عرب وارد مرحله‌ای تازه می‌شود. دراین میان درحالی عسگر اولادی، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بر این باور است که محدودیتی برای تجارت خارجی ما به وجود نیامده و اماراتی‌ها هم می‌دانند اگر بخواهند برای تجارت ما مشکلی به وجود بیاورند، کشور جایگزین آن وجود دارد و امارات است که نمی‌تواند جای خالی ایران را پر کند. برخی دیگر از فعالان اقتصادی براین باورند که ایران باید درصدد گسترش تجارت خود با کشورهایی باشد که منافع ملی ایران را تأمین ‌کند و متأثر از کشورهایی همچون عربستان نباشد. در این میان عمان کشوری است که می‌تواند این نیاز را تا حدودی رفع کند.

عمان کشوری پادشاهی است که در شرق شبه‌جزیره عربستان قرار گرفته و پایتخت آن شهر مسقط است؛ از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می‌شود. این کشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان‌سعودی و امارات‌متحده عربی همسایه است. درحالی این کشور از موقعیت جغرافیایی مناسبی در منطقه برخوردار است که همسایگی این کشور با ایران از طریق مرزهای دریایی، ظرفیت دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور را به رخ می‌کشد. ظرفیتی که در سال‌های گذشته مغفول مانده است. نگاهی به آمارهای تجاری دو کشور نشان می‌دهد که براساس آمار موجود طی ٩ ماهه نخست امسال ٣٧١‌هزار تن کالا به ارزش ٢٥٧‌میلیون دلار ازسوی ایران به عمان صادر شده درحالی‌که واردات صورت گرفته از این کشور در این مدت تنها ٣٥‌هزار تن به ارزش ٣٦‌میلیون و ٥٠٩‌هزار دلار بوده است که نشان می‌دهد سهم صادرات ایران به لحاظ ارزشی حدود ٧ و به لحاظ حجمی حدود ١٠برابر عمان است. بدین ترتیب در تجارت با عمان نیز کفه ترازوی صادرات به نفع ایران سنگینی می‌کند و تراز تجاری ایران در این مبادلات بیش از ٢٠٠میلیون دلار مثبت است.

در طول ١٠‌سال اخیر روند واردات و صادرات بین دو کشور ایران و عمان با نوسانات اندکی مواجه بوده است؛ اما منحنی صادرات و واردات بین ایران و عمان نشان‌دهنده جهش صادرات این کشور به ایران در سال ١٣٨٨ است که پس از آن مجدداً نمودار به حالت تعادل باز می‌گردد. آمارهای ارایه شده از سوی گمرک نشان می‌دهد صادرات ایران به عمان طی ٥‌سال گذشته با رشد مناسبی همراه بوده و از ١٠٧‌میلیون دلار در‌ سال ٨٩ به ٣٠٣‌میلیون دلار در سال ٩٣ افزایش یافته است که از رشد حدود ٢٠٠‌درصدی در این بخش حکایت می‌کند. این درحالی است که واردات از کشور با فرازونشیب‌های متعددی همراه بوده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.