عمان در راه تقویت روابط اقتصادی با ایران قدم برمیدارد

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

عمان در راه تقویت روابط اقتصادی با ایران قدم برمیدارد

ایرنا – کشور عمان همچنان در راه تقویت روابط اقتصادی خود با ایران گام برمی دارد و در صدد افزایش حمل و نقل دریایی و تجارت با ایران است .

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه فرامنطقه ای العرب چاپ لندن، عمان هفته گذشته با وجود اینکه عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک نیست، از سهمیه ایران در این سازمان دفاع کرد.
در همین راستا یک مقام مسوول در بنادر عمان تاکید کرد: این بنادر در صدد افزایش حمل و نقل دریایی و تجارت با ایران هستند و می خواهند پس از لغو تحریم های بین المللی برضد تهران در این زمینه بر رقبای خود پیشی گیرند.
به گفته این مقام ،عمان سعی دارد از طریق نزدیکترین بندر خود به ایران یعنی بندر ‘صحار’ روابط تجاری و بازرگانی خود را با ایران افزایش دهد.
هر چند عمان سعی دارد تا روابط گرم خود را با ایران حفظ کند اما هم اکنون با کشورهای رقیب در آن سوی اقیانوس هند روبرو است و همه آنها می خواهند بخشی از فرآیند رشد و توسعه تجارت با ایران را از آن خود کنند.
‘أندریه تویت’ مدیر بخش اجرایی منطقه آزاد تجاری در بندر صحار عمان در گفت وگو با خبرگزاری رویترز گفت: ما سعی داریم تا فرصت های کاری جدیدی برای شرکت های فعال در زمینه روابط ایران وعمان بیابیم و در این راه می خواهیم از بندر صحار برای تحقق بخشیدن به این هدف استفاده کنیم.
البته وی اعتراف کرد که این بندر و منطقه آزاد در صحار از بنادر دیگر کشورهای منطقه از جمله ایران کوچکتر است .
وی در ادامه افزود: ما هنوز در ابتدای راه هستیم ولی نشانه های اولیه حکایت از این دارد که امکان تحقق توسعه روابط تجاری وجود دارد.
تویت گفت:ما در نظر دارند تا تجارت با شرکت حمل و نقل دریایی ایران را توسعه دهند و اخیرا یکی از کشتی های ایران وارد بندر صحار شده است. ما هم اکنون با بسیاری از شرکت های ایران در گفت وگو بسر می بریم. آنها احتمالا در منطقه آزاد صحار به سرمایه گذاری خواهند پرداخت. این منطقه طرح مشترک دولت عمان با بندر روتردام هلند است.
شمار کشتی هایی که در سال گذشته در بندر صحار پهلو گرفتند‍‍، به مرز 2545 کشتی رسید که در مقایسه با سال قبل از آن 26 درصد افزایش نشان می دهد. ایران می تواند باعث رشد و توسعه بندر بین المللی عمان در منطقه صحار شود.
یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان هفته گذشته در تهران با حسن روحانی رییس جمهور و محمد جواد ظریف وزیر خارجه دیدار و گفت وگو کرد.
بن علوی در این سفر گفت :’ دو کشور در صدد تقویت روابط دوجانبه و گسترش سرمایه گذاری مشترک در بخش انرژی هستند.’
ایران و عمان در زمینه لوله کشی گاز از ایران به منطقه خلیج فارس و ایستگاه های گاز مایع در عمان با یکدیگر در حال همکاری بسر می برند.
دو کشور در سال گذشته میلادی قرارداد صدور سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز ایران به عمان به مدت 25 سال به ارزش تقریبا 60 میلیارد دلار را به امضا رساندند.
این طرح تا کنون با موانع بزرگی همچون عدم توافق نهایی دو طرف در مورد نرخ گاز روبرو شده است. از سوی دیگر مسقط از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفت اما پس از لغو تحریم ها این فشارها پایان یافت.
در همین راستا وزیر نفت عمان ماه گذشته میلادی اعلام کرد که طرح لوله کشی گاز از ایران به عمان در ابتدای سال 2019 اجرایی خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.