عمان میانجی ایران و عربستان خواهد شد؟

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

عمان میانجی ایران و عربستان خواهد شد؟

خبرگزاری شبستان:عمان به احتمال قوی به عنوان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و کشوری که با تهران مناسبات عمیقی دارد به احتمال زیاد می تواند نقش میانجی را در تنش میان ایران و عربستان ایفا کند.
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از CNN ایران و عربستان پس از حمله به سفارت این کشور در تهران مناسبات خود را کاملا قطع کرده اند. دیپلمات های ایرانی مجبور شدند جده و ریاض را ترک کنند و در همین حال مدرسه شیعیان ایرانی در سعودی هم تعطیل شد. این ماحصل سریال حملات به سفارت خانه های خارجی در ایران است .

پس از آنکه ایران و عربستان مناسبات خود را قطع کردند کشورهای کوچک و ذره ای منطقه ای از جمله جیبوتی ، امارات و سودان نیز از ریاض پیروی کردند.
بحران ابعاد اقتصادی و تجاری گرفته است اما به نظر نمی رسد امارات به جنگ اقتصادی بپیوندد اما کارمندان سفارت خود را کاهش داد.
در همین حال وجود کشورهای خارجی برای حل بحران میان تهران و ریاض ضروری است. اما چه کشوری می تواند نقش میانجی میان طرفین را ایفا کند؟

عمان به احتمال قوی به عنوان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و کشوری که با تهران مناسبات عمیقی دارد به احتمال زیاد می تواند نقش میانجی را ایفا کند.

عربستان کشوری با اکثریت جمعیتی سنی و یک حاکم سنی است در حالی که ایران با اکثریت جمعیتی شیعیان و حکومتی شیعی است و اعدام شیخ نمر به صورت ناخودآگاه حساسیت ها در تهران را بالا برد. ایران و عربستان هیچ گاه رابطه صمیمانه ای نداشته اند واین مهم چندان هم به اختلافات مذهبی آنها وابسته است و بیشتر به جریان سازی قدرت اول منطقه خاورمیانه مربوط است. کشوری که می تواند تحولات منطقه ای را کنترل کند و تحت نظارت آن همه چیز پیگیری شود.

نباید از نظر دور داشت که جنگ کنونی که میان عربستان و ایران در در حال رخ دادن است یک جنگ قدرت بوده و مساله شیعه و سنی در آن نقش چندانی ندارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.