عمان واردات گاز ایران را از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد کرد

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

عمان واردات گاز ایران را از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد کرد

به گزارش سرویس اقتصادی “جام نیـوز”، محمد بن حمد الرمحی به خبرنگار رویترز گفت: من بسیار خوش بین هستم که اکنون با لغو تحریم‌های ایران، پروژه خط لوله واردات گاز از ایران با شتاب بیشتری اجرا می شود.
وی با اشاره به دوران پساتحریم در ایران گفت: ما مشکلات فراوانی داشتیم، اما اکنون می‌توانیم کمپرسور و لوله سفارش دهیم و از مشاوره فنی استفاده کنیم.
وزیر نفت و گاز عمان تصریح کرد: همچنین می‌توانیم با بانک‌ها برای دریافت خدمات مالی رایزنی کنیم، اوضاع تغییر کرده است.
الرمحی گفت که امیدوار است طراحی کلی پروژه (FEED) تا پنج ماه آینده به پایان برسد و مرحله مهندسی، تامین تجهیزات و ساخت (EPC) تا پایان امسال یا در سه ماه نخست سال آینده آغاز شود.
وی افزود: مرحله مهندسی و ساخت حدود دو سال طول می کشد و عمان از سال ٢٠١٩ گاز ایران را وارد خواهد کرد.
براساس این گزارش، سلطان‌نشین عمان از سال‌های پیش خواهان دریافت گاز از ایران بوده و در همین زمینه در اسفندماه ١٣٩٢ قراردادی با ایران برای واردات روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز امضا کرد.
عمان دومین شریک تجاری ایران در میان کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.
براساس اعلام وزارت نفت، خط لوله گاز ایران به عمان، ظرفیت انتقال روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی را خواهد داشت و این ظرفیت می‌تواند با توجه به نیاز بازار، تا ۱/۵ میلیارد فوت مکعب نیز افزایش یابد.
محمد بن حمد الرمحی ابراز امیدواری کرد که صادرات گاز ایران، کشور عمان را به یکی از کانون‌های تجارت گاز در منطقه تبدیل کند.
قرارداد فروش گاز ایران به عمان در سال ٢٠١٣ امضا شد و این قرارداد ٦٠ میلیارد دلاری، برای ٢٥ سال اعتبار دارد.
انجام مطالعه صادرات گاز ایران به عمان در دو بخش خشکی و دریایی تعریف شده است که مطالعه بخش دریایی صادرات گاز ایران به عمان، ٢٩ شهریورماه امسال به شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران (IOEC) سپرده شد و قرارداد آن میان مدیران عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و سیف بن حمد السلمانی، مدیرکل برنامه ریزی و ارزیابی پروژه‌ها در وزارت نفت و گاز عمان امضا شد./

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.