فاصله گرفتن عمان از شورای همکاری خلیج فارس

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

فاصله گرفتن عمان از شورای همکاری خلیج فارس

سلطان نشین عمان با تقویت هویت جدید، مستقل وبی طرفانه خود و ضمن حفظ دوستی با شورای همکاری خلیج فارس به تدریج از آن فاصله گرفته و راه خود را از سیاست‌های این شورا به ویژه در قبال یمن و سوریه جدا کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سلطان نشین عمان هویت جدید، مستقل وبی طرفانه خود را ارتقاء بخشیده و به تدریج از شورای همکاری خلیج فارس فاصله گرفته و راه خود را از سیاست‌های سران این شورا به ویژه عربستان جدا کرد و در نتیجه از دخالت در جنگ علیه یمن و سوریه خودداری کرد.

این در حالی است که حملات رسانه‌ای عرب های خلیج فارس علیه عمان آن را به تقویت هرچه بیشتر استقلال و بی طرفی سوق داد.

عمان یکی از آرام ترین کشورهای حاشیه خلیج فارس

عمان یکی از آرام ترین کشورها در منطقه خلیج فارس و چه بسا در بین کشورهاری عربی به شمار می آید و خود را از جنگ یمن و سوریه کنار کشیده و روابط قوی خود با ایران را حفظ کرد.

عمان همچنین سفارت خود در دمشق را فعال نگه داشته و میزبان مذاکرات محرمانه آمریکا و ایران بود که در نهایت منجر به توافق تاریخی هسته ای شد.

سیاست عمان مبتنی بر حفظ میانه روی است

سیاست دیرینه عمان مبتنی بر تمایل هرچه بیشتر به حفظ میانه روی و تقویت وجهه بی طرفانه خود است و نکته قابل ملاحظه اینکه عمان در سالهای اخیر تلاش کرده است هویت مستقل و خاص خود را توسعه بخشد.

دنباله روی از کشورهای دیگران شایسته میراث تمدنی عمان نیست

در همین ارتباط به گفته یکی از مسئولان بلندپایه این کشور، سلطان نشین عمان صاحب میراث تمدنی است که به هزاران سال قبل باز می گردد و چه بسا به همین دلیل شایسته نیست که تابع این کشور و آن کشور بوده و وارد جنگ ها و ائتلاف های بررسی نشده ای شود که ثبات منطقه را تهدید می کند.

حفظ هویت مستقل، معیار پایبندی عمان به شورای همکاری خلیج فارس

به عبارت دیگر عمان تلاش دارد به مرور زمان از شورای همکاری خلیج فارس فاصله بگیرد بدون اینکه از آن خارج شودو یا فعالیت های خود را کم کند به این ترتیب که هرگاه سیاست های شورای همکاری خیج فارس با هویت مستقل عمان و سیاست های مبتنی بر همکاری با همه کشورهای منطقه در تعارض باشد، مسقط پایبندی خود به سیاست های این شورا را به پایین ترین میزان ممکن تنزل می دهد.

نکته قابل توجه اینکه عمان نقش میانجی گرانه خود را در کشمکش ها محور قرار داده است و همین امر خودداری آن از مشارکت در ائتلاف عربی به رهبری عربستان برای حمله به یمن و همچنین کناره گیری از مجموعه دوستان سوریه و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برای مقابله با داعش در عراق و سوریه را توجیه می کند.

مخالفت عمان با پیشنهاد عربستان برای تشکیل اتحادیه عرب

در همین ارتباط یک سیاستمدار عمانی که خواست نامش فاش نشود، گفت که توسعه هویت مستقل عمان هنگامی با اقتدار نمود یافت که بن علوی وزیر خارجه کشور سه سال قبل با پیشنهاد عربستان مبنی بر توسعه شورای همکاری خلیج فارس و تبدیل آن به یک اتحادیه شبیه اتحادیه اروپا مخالفت کرد.

وی توضیح داد: مخالفت او در جریان حضور در همایش « گفت‌وگوی منامه» اعلام شد به این معنی که وقتی وزیر مشاور سعودی در امور خارجه از تریبون این همایش اعلام کرد که کشورهای عربی خلیج فارس با این رویکرد جدید ملک عبدالله بن عبدالعزیز موافقت کرده اند، بن علوی از هما جایی که روی صندلی شرکت کنندگان نشسته بود، موضع کشورش را اعلام کرد.

دوری جستن عمان از اختلافات قطر با عربستان و امارات

علاوه بر این عمان خود را از اختلافات قطر با عربستان، امارات متحده عربی و بحرین بر سر اخوان المسلمین دور نگاه داشت، حال اینکه این اختلاف موجب تنش بین قطر و کشورهای مزبور شد و در نتیجه آنان سفرای خود را از قطر فراخواندند.

به نظر می رسد بیشتر محافل عمانی نیز از این هویت مستقل حمایت می کنند و این حمایت هنگامی قوت گرفت که عمان به دلیل میزبانی مذاکرات محرمانه هسته ای بین ایران و آمریکا و خودداری از مشارکت در حمله به یمن در تیررس حملات شدید دستگاهها، روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی و شبکه های اجتماعی بسیاری از کشورهای عربی خلیج فارس قرار گرفت.

ابراز شگفتی مسئولان عمانی از حملات رسانه ای عرب ها

در آن زمان مسولان عمانی با تلخی از حملات رسانه ای و تبلیغاتی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس یاد کرده و با ابزار شگفتی از شدت این حملات آن را عمدی و جهت دار دانستند.

مسئولان عمانی در عین حال تاکید دارند که به منظور حفظ روابط برادری با این کشورها به رسانه های عمانی اجازه ندارند که به این حملات پاسخ دهند.

نکته قابل ملاحظه اینکه رسانه های عمانی در اخبار خود ایران را کشور برادر خطاب می کنند نه کشور دوست و پرواضح است که این توصیف موجب حساسیت بسیاری از کشورهای عربی و پیش از همه عربستان می شود زیرا آنان ایران را دشمن خود می دانند.

عمان گام‌های عجولانه برنمی دارد

یک مسئول عمانی در مورد این سوال که آیا کشورش در آینده قصد خروج از شورای همکاری خلیج فارس را دارد، پاسخ داد: عمان گام‌های عجولانه اتخاذ نخواهد کرد و همچنان زیر چتر این شورا باقی خواهد ماند و اخیرا نیز در مانورهای «رعد شمال» که توسط عربستان برگزار شد شرکت کرد اما به این معنی نیست که در جنگ علیه سوریه شرکت خواهد کرد زیرا شرکت در مانور یک چیز و ورود به جنگ چیز دیگری است.

در این میان باید گفت که این روزها دو موضوع، دولت عمان و مردم این کشور را نگران کرده است: اول سلامت سلطان قابوس ودوم کاهش قیمت نفت.

در مورد موضوع اول باید گفت که رسانه های عمانی تلاش دارند تا بر سلامتی سلطان قابوس صحه بگذارند و در همین راستا اعلام کردند که سفر اخیر وی به آلمان فقط برای انجام آزمایش های معمولی در بیمارستان بوده است.

تاثیرات منفی کاهش بهای نفت بر عمان

اما کاهش قیمت نفت، بر روی عمان که عضو اوپک نیست و روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر می کند، تاثیر گذاشته و موجب شده است برای نخستین بار در طول سال ها به اقداماتی همچون ریاضت اقتصادی از جمله کاهش یارانه کالاهای اساسی و عدم افزایش دستمزدها متوسل شود . این کشور همچنین برای جبران کسری بودجه خود یک میلیارد دلار قرض کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.