قاچاق ۵۰۰ میلیون دلاری قطعات خوردو به کشور

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۷ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

قاچاق ۵۰۰ میلیون دلاری قطعات خوردو به کشور

قطعات بی کیفیت و بدون شناسنامه خارجی به وفور در بازار وجود دارد و مردم تنها به خاطر قیمت پایین و بدون توجه به خطرهای جانی و مالی از این قطعات استفاده می کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ارش محبی نژاد  دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودرو با حضور در استودیو برنامه روی خط خبر با بیان اینکه قاچاق مقوله ای نیست که حجم و ارزش ان قابل اندازه گیری باشد ، گفت: برآوردهای ما نشان می دهد که ارزش قاچاق کالا به کشور حدود 20 میلیارد دلار است که حدود 500 میلیون دلار آن قطعه است که سالانه وارد کشور می شود.

وی افزود : واردات از مبادی رسمی و یا قاچاق انجام می شود متأسفانه حدود 3 تا 4 سال قبل تعرفه ها به علت تغییر نرخ ارز مرجع و مبادله ای به نصف کاهش یافت ولی بعد از اینکه ارز مرجع حذف شد و این اختلاف از بین رفت ، تعرفه افزایش نیافت و تعرفه واردات کالا در ایران که در سال های 91 -92 نصف شده بود ثابت ماند و هیچ گاه افزایش نیافت.

 

آقای محبی نژاد تاکید کرد: قاچاق به دلیل اینکه بدون تعرفه «15%» و ارزش افزوده «9%» عرضه می شود و کیفیت پایینی دارد، از جهت قیمت مناسب تر تلقی می شود.
وی گفت : تعرفه واردات کالا در ایران با توجه به اینکه هنوز ارز مبادله ای وجود دارد به منزله این است که ما به تولید کننده خارجی یارانه می دهیم در مورد قطعات وضع به مراتب بدتر است ، کف تعرفه واردات قطعات خودرو باید 32 درصد باشد تا قطعه ساز داخلی رقابت پذیر باشد ، در حال حاضر متأسفانه میانگین تعرفه واردات قطعات خودرو 15 درصد است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.