قرارداد 360 میلیارد تومانی ایران – عمان برای توسعه بندر امام خمینی

ارسال شده در تاریخ یکشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

قرارداد 360 میلیارد تومانی ایران – عمان برای توسعه بندر امام خمینی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان از قرارداد 360 میلیارد تومانی سرمایه‌گذار ایرانی، سرمایه‌گذار عمانی و بندر امام خمینی(ره) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، سعداله عبداللهی با اشاره به اینکه بندر امام خمینی(ره) بندر اول تخلیه و بارگیری کالای فله کشور است، گفت: متوسط عملکرد این بندر 45 میلیون تن در سال است و تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی، متفرقه، جنرال کارگو وهمچنین کالاهای نفتی و کانتینری در این بندر انجام می‌شود.
وی افزود: ظرفیت اسمی بندر امام خمینی(ره) 55 میلیون تن و ظرفیت اسمی کل بنادر استان خوزستان 58 میلیون تن است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با بیان اینکه بیش از 70 درصد کالای اساسی کشور از طریق بندر امام خمینی (ره ) تخلیه و بارگیری می‌شود،خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه 34 درصد ترانزیت کشور از این بندر صورت می گیرد و رتبه اول در بین مرزهای خروجی ترانزیت را از آن خود کرده است.
عبداللهی با اشاره به جذب سرمایه گذار در بندر امام خمینی (ره ) گفت : باتوجه به انعقاد 16 فقره قرارداد با بخش خصوصی در سال گذشته ، بندر امام در بین بنادر دیگر در زمینه جذب سرمایه گذار رتبه اول را کسب کرده‌است .
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به افزایش رقم سرمایه گذاری بخش خصوصی اظهار داشت : مقرر بود سال گذشته 200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مجتمع بندری امام خمینی(ره) انجام شود که با ارائه مشوق‌های مناسب، این رقم به 730 میلیارد تومان افزایش یافت، ضمن آنکه در طرح‌های آتی، جذب سرمایه‌گذار خارجی نیز مدنظر است.
وی اظهار داشت: ظرفیت اسمی کانتینری بندر امام خمینی(ره) 700 هزار TEU است که در طرح توسعه‌ای به یک میلیون TEU افزایش می‌یابد.
عبدالهی درباره انعقاد قرارداد ساخت سیلو با سرمایه گذار خارجی که در سال های گذشته منعقد شده بود؛ نیز گفت:با توجه به اینکه سرمایه گذار خارجی به تعهدات خود عمل نکرد و به دلیل تحریم ها تامین اعتبارصورت نگرفت، بنابراین قرارداد مذکور فسخ و پس از آن با شرکت های داخلی مذاکراتی انجام شد و این قرارداد تعیین تکلیف شد به طوری که طرح نهایی تا پایان خرداد به بندر اعلام می شود تا بتوانیم اقدامات اجرایی را آغاز کنیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان تصریح کرد: سال گذشته قرارداد 151 میلیارد تومانی با شرکت سهند برای احداث اسکله 26 و 27 این بندر و اجرای طرح ترمینال تمام مکانیزه غلات شامل تامین پنج دستگاه تخلیه و بارگیری غلات، تسمه نقاله مکانیکی و محرک و احداث سیلوی 180 هزار تنی منعقد شد.
وی در مورد نقش بندر امام(ره) در زمینه غلات نیز گفت : سالانه 12 تا 15 میلیون تن غلات در این بندر تخلیه و بارگیری می شود.
عبداللهی با بیان کاهش چهار درصدی تردد کشتی ها به این بندر در سال 94 نسبت به 93؛ گفت: باتوجه به کاهش چهار درصدی تردد کشتی ها به این بندر به نسبت93 ، خوشبختانه ظرفیت کشتی ها وارده به 75 هزار تنی افزایش یافت به صورتی که در سال گذشته شاهد تخلیه یک کشتی 101 هزار تنی حامل شکر در این بندر بودیم.
این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.