مسير جديد براي تجارت ايران و اروپا با حذف ترکيه

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

ايران در صدد يافتن مسير جديد براي دسترسي به بازار اروپا در کنار مسير ترکيه برآمده است و انتظار مي رود توافق ايران با 5 کشور ديگر براي ايجاد کوريدور خليج فارس-درياي سياه تا پايان سال 2016 نهايي شود.به گزارش تسنيم،المانيتور طي گزارشي نوشت: موقعيت ژئواستراتژيک ايران در کنار نقش تاريخي اين کشور به عنوان معبر ترانزيت کالا و به ويژه جايگاه آن در جاده باستاني ابريشم، ايران را به يکي از فعال ترين قطب هاي حمل و نقل جهان تبديل کرده است.ايران از طريق مرزهاي زميني شمالي و درياي خزر به آسياي ميانه، قفقاز و روسيه دسترسي دارد. در جنوب، اين کشور از طريق خليج فارس و درياي عمان به آبهاي بين المللي دسترسي دارد. دسترسي منحصر به فرد ايران به کشورهاي محصور در خشکي و موقعيت استثنايي آن، اين کشور را به يک هاب ترانزيتي ايده آل هم از نظر هزينه پايين و هم از نظر کوتاه بودن مسافت تبديل کرده است.اين موقعيت تاکنون موجب عضويت ايران در چند کوريدور بين المللي با چند مسير حمل نقل عبوري از اين کشور شده است. اين کوريدورها شامل کوريدور ترانزيتي شمال-جنوب، کوريدور ترانزيتي شرق-غرب (جاده ابريشم قديم)، کوريدور جنوب آسيا و کوريدور ترانزيتي اروپا-قفقاز-آسيا هستند.

در سال هاي اخير، و به ويژه از زمان روي کار آمدن دولت حسن روحاني در سال 2013، تعداد پروازهاي بين المللي عبوري از آسمان ايران سه برابر شده، در حالي که حجم کالاهاي ترانزيتي از طريق راه آهن اين کشور دو برابر شده است. با اين حال، به رغم افزايش ارتباطات بين المللي، مقامات ايراني مي گويند ايران همچنان از نيمي از کل ظرفيت ترانزيتي خود که حدود 10 ميليون تن در سال است استفاده مي کند.

ايران با آگاهي از نقش مهم خود در ترانزيت کالا در منطقه و همچنين مزاياي اقتصادي و فرصت هاي شغلي اي که مي تواند تبديل شدن به قطب ترانزيتي به همراه داشته باشد، به دنبال تنوع بخشي به مسيرهاي ترانزيتي خود بوده است.

با توجه به تمايل اروپا براي تبديل به بزرگترين شريک تجاري ايران پس از لغو تحريم ها، و با عنايت به آشفتگي اخير وضعيت ترکيه، تهران تلاش هاي خود براي ايجاد مسيرهاي جديد به اروپا را سرعت بخشيده است.

براي سال ها، ترکيه بهترين مسير براي ترانزيت کالاهاي ايران به اروپا محسوب مي شد. اما به لحاظ ترانزيتي، روابط دو کشور در سال هاي اخير دچار نوسان شده است. حملات اخير به کاميون ها و رانندگان ايراني در خاک ترکيه، اختلاف بر سر قيمت سوخت و تعرفه هاي اعمال شده بر رانندگان ترک در خاک ايران و بسته بودن مکرر مرز ترکيه بر صنعت ترانزيت ايران تاثير گذار بوده و روابط ترانزيتي دو کشور را دستخوش نوسان کرده است.اين مسائل در کنار بدتر شدن اوضاع امنيتي ترکيه ايران را به فکر يافتن مسيرهاي ترانزيتي جايگزين براي رسيدن به اروپا انداخته است. در اين مسير، ايران اقدام به احياي طرح قديمي اتصال به اروپا از طريق يک مسير جديد آبي خاکي کرده است.

کوريدور خليج فارس-درياي سياه که شامل مسير جاده اي، ريلي و دريايي است از خليج فارس در جنوب ايران آغاز و به شمال ايران مي رود. سپس از آنجا به ارمنستان و آذربايجان امتداد مي يابد و از آنجا به بنادر پوتي و باتومي در گرجستان در ساحل درياي سياه مي رسد. در اين مسير، بنادر بلغارستان نيز نقش ايفا مي کنند و کالاهاي ارسال شده با کشتي، از بنادر اين کشور با کاميون به يونان منتقل مي شوند. کاميون هايي که عازم ايتاليا هستند نيز مي توانند از بنادر جنوبي يونان محموله هاي ارسالي از طريق اين کوريدور را بارگيري نمايند.در واقع، کشورهاي ايران، ارمنستان، آذربايجان، گرجستان، بلغارستان و يونان اخيرا در خصوص پيشنويس اوليه اين پروژه توافق کرده اند و انتظار مي رود طرح مذکور تا پايان سال 2016 نهايي شود.

همايون کريمي، رئيس گروه توافقات بين المللي در وزارت راه و شهرسازي ايران که در برخي از مذاکرات مربوط به اين پروژه حاضر بوده گفت: «جنبه هاي سياسي و بين المللي اين کوريدور آبي خاکي از اهميت بالايي برخوردار است زيرا اين کوريدور موجب افزايش اهميت موقعيت ترانزيتي ما در منطقه و کل جهان خواهد شد.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.