مواضع مثبت عمان، جشن ملی این کشور را شوری تازه بخشید

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

مواضع مثبت عمان، جشن ملی این کشور را شوری تازه بخشید

پایگاه خبری صعده پرس یمن روز شنبه در گزارشی به بررسی چهل و پنجمین سالروز ملی سلطان نشین عمان پرداخت که به دلیل مواضع صلح آمیز، مثبت و پررنگ این کشور در بحران های منطقه با شور و حال دیگری برگزار شد.

 

 

براساس این گزارش، روز چهارشنبه گذشته جشن های تاریخی و بی سابقه ای به مناسبت روز ملی عمان برگزار شد که نشان از پیشرفت این کشور در مسیر رشد و توسعه و تلاش برای ایجاد دوستی و صلح در مناطق مختلف جهان دارد.
عید ملی عمان یادآور روزی است که در آن سلطان قابوس بن سعید، پادشاهی این کشور را در سال 1970 میلادی به دست گرفت.
صعده پرس نوشت: این جشن با حضور گسترده و بی سابقه مردم عمان و مهمانانی از کشورهای منطقه و جهان برگزار شد که به علت تلاش های گسترده مسوولان این کشور برای حل بحران های منطقه ای مثل بحران یمن و سوریه، در حالی که بیشتر کشورهای عربی و غربی درگیر مسایل و بحران های سیاسی و غیرسیاسی خود هستند، این جشن رنگ و روی دیگری گرفته بود.
در این گزارش آمده است: سیاست خارجی دولت عمان در سال های اخیر که از عقل و منطق سلطان قابوس پادشاه این کشور نشات گرفته از اصول محکم و ثابت منطقه ای، عربی و حتی جهانی این کشور حکایت دارد که طی سال های گذشته برای حل اختلافات از طریق برگزاری گفت وگوها و راه حل های مسالمت آمیز، برای استقرار امنیت و آرامش در منطقه گام برداشته است.
بنابراین گزارش، سلطان نشین عمان یکی از بارزترین کشورهایی است که نقش مهمی در به نتیجه رسیدن گفت وگوهای هسته ای بین کشورهای گروه 5+1 با جمهوری اسلامی ایران داشت و بارها میزبان دیدارهای مکرر مقامات آمریکایی، ایرانی و نیز هیات هایی از کشورهای گروه 5+1 در سال 2014 میلادی بود.
همچنین دولت عمان تلاش های مثبت و سازنده ای را برای توقف تجاوز عربستان به یمن و آغاز مذاکرات بین طرف های درگیر یمنی برای بازگرداند امنیت و آرامش به یمن انجام داد.
این پایگاه خبری یمنی افزود: کشور عمان تلاش های مفیدی را در رابطه با تحولات سوریه در ماه های اخیر انجام داده و حتی یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان اخیرا به سوریه رفت و با بشار اشد رییس جمهور این کشور در ماه اکتبر گذشته دیدار کرد.
همچنین ولید المعلم وزیر خارجه سوریه نیز در ماه آگوست گذشته به مسقط سفر کرد و هیاتی از مخالفان سوریه نیز در ماه گذشته میلادی به عمان سفر کردند.
در این گزارش آمده است: پوتین رییس جمهور روسیه نیز پس از سفر ماه گذشته بشار اسد به مسکو با سلطان قابوس تماسی تلفنی برقرار و درباره تحولات سوریه با وی گفت وگو کرد که نشان از دیپلماسی فعال عمان دارد.
صعده پرس نوشت: دولت عمان به رهبری سلطان قابوس تلاش های مفید و صادقانه ای را برای تحقق صلح و آرامش برای مردم منطقه بدون هرگونه نیت و استفاده سیاسی به انجام رسانده که به افزایش احترام و اطمینان از سوی همه طرف ها در منطقه و جهان به این کشور شده است.
حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز در پیامی به «قابوس بن سعید» سلطان عمان، فرارسیدن روز ملی سلطنت عمان را به وی، دولت و ملت این کشور تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که با توجه به پیوندهای دیرینه تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و عمان، روابط حسنه میان دو کشور با همکاری مشترک و متقابل در همه ابعاد بیش از گذشته توسعه یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.