نخستين تبادل تجاري بندرلنگه با عمان در دوران بعد از تحریم

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

نخستين تبادل تجاري بندرلنگه با عمان در دوران بعد از تحریم

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمود صابري چهارشنبه با اعلام اين خبر به خبرنگاران اظهار داشت: به دنبال رايزني هاي انجام شده از سوي مقامات دو كشور و بازديد مدير امور اقتصادي عمان از بندرلنگه، فصل جديدي از تبادلات تجاري ميان اين بندر و بندر صحار عمان آغاز شده است.
وي افزود: در همين راستا براي نخستين بار واردات لوله به ميزان يك هزارو 303 تن و همچنين صادرات سنگ گچ به صورت مستقيم از طريق بندرلنگه به بندر صحار صورت گرفت.
در روزهاي آخر فروردين ماه امسال مدير دفتر اقتصادي كنسولگري كشور عمان به دنبال رايزني هاي انجام شده بازديدي از بندرلنگه انجام داد و در اين بازديد خواستار گسترش روابط شد.
عماد بن خميس الشكيبي نشستي با مدير اداره بنادر و دريانوردي بندرلنگه نيز انجام داد و در اين نشست اظهار داشت: كشور چين با سرمايه گذاري در بخش دريايي اقدام به راه اندازي مسير دريايي صنعتي از ايران كرده و عمان نيز در اين زمينه با ايران همكاري مي كند.
وي بيان داشت: پس از لغو تحريم ها فصل تازه اي از توسعه روابط ايران و عمان آغاز شده است.
وي توسعه مناسبات تجاري در تمام زمينه ها بويژه در بخش صادرات مواد معدني از بندرلنگه به بنادر عمان را خواستار شد.
پس از حضور نماينده ديپلماتيك كشور عمان در غرب هرمزگان و ديدار با مدير بنادر و دريانوردي بندرلنگه و چند تن از فعالان اقتصادي اين منطقه و تفاهمات صورت پذيرفته، مقرر شد ماهانه 20 هزار تن سنگ گچ از معادن بندرلنگه به بندرعمان صادر شود.
بندر لنگه به عنوان اصلي ترين بندر غرب هرمزگان افزون بر ترانزيت كالا، فعاليت هاي صادراتي، وارداتي و كاپوتاژ را نيز پشتيباني مي كند.
موقعيت جغرافيايي و ترابري دريايي بندرلنگه آن را به بهترين پايانه ي لجستيكي براي جزاير ايراني حوزه ي خليج فارس(سيري، لاوان، كيش، هندورابي، تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي) تبديل كرده است.
داشتن حداقل فاصله دريايي با اميرنشين هاي امارات متحده عربي از جمله بنادر دبي و شارجه، از ديگر مزيت ها و ويژگي هاي بندرلنگه است .
بندرلنگه در 240 كيلومتري غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده است.
كشور عمان روابط سياسي خوبي با ايران دارد و بازار كشور عمان از جمله بازارهاي هدف تجار هرمزگاني است كه فاصله نزديك و كاهش هزينه هاي حمل و نقل، اشتراكات فرهنگي و مذهبي، علاقمندي مردم عمان به توليدات ايران، تجربه موفق بازرگانان هرمزگان در كشور عمان ، اهميت حضور تجار اين استان در بازار عمان را بيشتر كرده است.
كشور عمان با برخورداري از 94.8 توليد ناخالص ملي، نرخ تورم 1.6 و 10 ميليارد دلار بدهي خارجي گزينه خوبي براي انجام مبادلات تجاري با كشور ايران است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.