نمایشگاه؛ بهانه‌ای برای اقتصاد آزاد

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

تین‌نیوز| ما با ۸۰ میلیون نفر جمعیت، به بکرترین بازار برای کشورهای خارجی بعد از برجام تبدیل شده است؛ مانند معدن طلایی که به‌تازگی کشف شده باشد. برگزاری نمایشگاه در ایران به‌ویژه بعد از برجام، می‌تواند نقطه عطفی برای حضور در بازارهای بین‌المللی باشد.

این موضوع از جایی حساس‌تر می‌شود که بحث صنایع غذایی و خوراک انسان به میان می‌آید. زیرا در صورت ریشه‌یابی، امتداد آن به امنیت غذایی وصل می‌شود. بر این اساس، نمایشگاه فرصتی برای انتقال فناوری فراهم کرده و در بلندمدت، از وابستگی می‌کاهد. در سال ۲۰۱۳م اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یکی از نمایشگاه‌های فرانکفورت آلمان که در صنعت گوشت به طور تخصصی فعالیت دارد، شرکت کرد. براساس بررسی‌هایی که انجام شد، میزان استقبال صنعتگران ایرانی از آن نمایشگاه با وجود تحریم‌ها بسیار قابل توجه به‌نظر می‌رسید. پس چنین استنباط شد که در صورت برگزاری نمایشگاه یاد شده در ایران، راه‌های تجارت بیشتری به سوی بازارهای داخلی باز می‌شود؛ بنابراین یک سال بعد رییس هیات‌مدیره نمایشگاه فرانکفورت به ایران آمد و جلسات مشترکی با سازمان توسعه تجارت، شرکت سهامی نمایشگاه‌های ایران و سازمان‌های ذی‌ربط برگزار و درباره امکان مشارکت صنعت نمایشگاه‌های فرانکفورت و ایران، تبادل‌نظر کرد. خروجی آن برگزاری یکی از نمایشگاه‌های این شرکت آلمانی در ایران بود. اکنون در دنیا نمایشگاه‌های مختلفی برای نشان‌های حلال برگزار می‌شود؛ مانند غذای حلال، سبک زندگی حلال، بانکداری حلال و… اما نمایشگاه تخصصی محصولات پروتئینی حلال وجود ندارد. این در حالی است که استقبال پیروان سایر ادیان از این نشان‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. پس بازار محصولات حلال، جزو پررونق‌ترین بازارهاست و آینده روشنی انتظارش را می‌کشد. البته در عین حال، تنها نمایشگاه صنعت پروتئینی در خاورمیانه خواهد بود. چراکه مشابه‌ترین نمونه آن در بلغارستان است که البته فقط بازار اروپا را پوشش می‌دهد.

بنابراین قابلیت تبدیل شدن به نمایشگاه بزرگ منطقه‌ای و حتی جهانی در اختیار ایران است. این نمایشگاه با عنوان میتکس قرار است ۱۵ تا ۱۸ آبان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شود و تمامی زیرمجموعه‌های صنعت گوشت از محصولات خام گرفته تا کنسروهای گوشتی را دربرمی‌گیرد. تولیدکنندگان گوشت قزاقستان، سازمان دامپزشکی استرالیا، تولیدکنندگان بزرگ آلمانی، برزیلی و دیگر کشورها برای آن برنامه‌ریزی کرده و به ایران می‌آیند. نمایشگاه‌های این‌چنینی فرصت‌هایی طلایی هستند. باید از فرصت‌ها استفاده و قراردادها را به سمت برد-برد هدایت کرد. به عبارتی باب مذاکره باز شده و اینکه ما از این میز چه مقدار سهم ببریم، به میزان تلاش خودمان مربوط می‌شود. در آلمان مشارکت‌کنندگان نمایشگاهی به بهترین شکل از این فرصت استفاده می‌کنند، اما این تیزهوشی کمتر در تولیدکنندگان داخلی دیده شده است. بگذارید مثالی بزنم؛

بزرگترین نمایشگاه خودروی دنیا به نام IAA در شهر فرانکفورت آلمان برگزار می‌شود.  آیا به نظر شما شرکتی مانند مرسدس بنز احتیاجی به معرفی نشان خود از طریق این نمایشگاه دارد؟ نشانی که حتی دورافتاده‌ترین کشورهای کره زمین آن را می‌شناسند. اما همین شرکت، شهریور سال گذشته، بزرگترین غرفه را با بهترین دکور در IAA فرانکفورت در اختیار داشت. بنابراین مقوله نمایشگاه را فراتر از یک معرفی معمولی تلقی کرده و طوری در آن شرکت می‌کند که هیچ نشان دیگری به گرد آن نمی‌رسد.

شاید اگر مرسدس بنز در دست یک مدیر معمولی ایرانی بود، وضعیت آن شبیه کارخانه‌های متعددی می‌شد که در ایران می‌بینیم. وضعیتی که نشان‌شان را ناشناخته گذاشته و مدیران آنها تلاش چندانی برای کسب بازارهای جدید نمی‌کنند. تا پیش از برجام، شرکت‌های تولیدکننده موادغذایی داخلی، یکه‌تاز بازار ایران بودند، اما از این پس با ورود رقبای خارجی، این انحصار خواهد شکست و بازار رقابتی آنها را مجبور می‌کند فرصت‌های جدید را دریابند. اقتصاد آزاد و رقابت در بازار موضوعی است که در ایران هنوز به‌طور کامل پیاده نشده و انحصارهای بسیاری وجود دارد. راهی که ما باید طی کنیم رسیدن به همین دو واژه کلیدی و اجرایی کردن آن است.

*نماینده نمایشگاه فرانکفورت در ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.