هدفگذاری صادرات ۶۸ میلیارد دلاری برای سال ۹۵

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

هدفگذاری صادرات ۶۸ میلیارد دلاری برای سال ۹۵

قائم قام وزیر صنعت گفت: امسال ۶۸.۷ میلیارد دلار برای صادرات غیر نفتی در حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی شده که اکنون از برنامه عقب هستیم و در عین حال پس از فرمایش مقام معظم رهبری ثبت سفارش ۷۰۰ دستگاه خودروی شورلت که قبل از اعلام ممنوعیت انجام شده بود هم باطل شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجتبی خسروتاج پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود به مسائلی همچون سیاست‌های صادرات غیر نفتی ،‌مدیریت واردات،‌برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالا و فعالیت نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی در ایران توضیحاتی را ارائه کرد.

وی در مورد صادرات غیر نفتی گفت: اهداف صادرات غیر نفتی در سال جاری را با حضور دست اندرکاران ،‌تشکل‌های و بنگاه‌های اصلی تهیه و تدوین کرده‌ایم که در این میان 600 میلیون دلار؟ 500 میلیون دلار در حوزه صادرات خودرو، 800 میلیون دلار در حوزه ماشین آلات صنعتی و 400 میلیون دلار در حوزه صادرات فرش خواهد بود که مجموع برنامه‌ ریزی های 38 میلیارد دلار شامل بخش صنعت معدن و پتروشیمی خواهد بود و در کنار آن5 میلیارد دلار برای صادرات محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

وی به این نکته اشاره کرد که امسال صادرات 7 میلیارد دلاری میعانات گازی در دستور کار قرار گرفته و 18 میلیارد دلار هم در بخش خدمات فنی و مهندسی برنامه‌ریزی صادرات داریم که در مجموع رقم 68.7 میلیارد دلار می‌شود.

وی تصریح کرد: همین الان نسبت به سه ماهه سال گذشته 5 درصد با  کاهش صادراتی روبرو بوده ایم و 10 و نیم میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در این سه ماهه اخیر داشته ایم و در مقابل 9 میلیارد دلار واردات انجام شده که تراز تجاری کشور را مثبت نشان می‌دهد.

وی علت عمده کاهش صادرات غیر نفتی را ارزش صادراتی محصولات پتروشیمی از جمله متانول و کود اوره عنوان کرد و گفت: اگرچه از نظر تناژ میعانات نفتی بیشتر صادر می‌شود اما قیمت هر بشکه میعانات امسال به 40 دلار رسیده در حالی که رد سال گذشته 60 دلار بوده است.

وی به افزایش صادرات کشورهای اروپایی پس از برجام اشاره کرد و گفت: صادرات ما در این مدت به ایتالیا 36 درصد افزایش اسپانیا 132 درصد افزایش و به آلمان 3 درصد رشد داشته است.

خسروتاج به کمبودهایی که در حوزه صادرات وجود دارد اشاره کرد و گفت: هنوز این مشکل وجود دارد که هر وقت در کشور در بازار کمبودی پیش می‌آید جلوی صادرات آن محصول را می‌گیریم و همین مسئله سبب می‌شود که صادر کننده نتواند برای کالای صادراتی خود برنامه ریزی کند و در کنار آن هنوز با برخی کشورها تعرفه ترجیحی نداریم که صادر کننده از این موضوع برای آنکه قدرت رقابتی ندارد گلایه می‌کند.

به گفته معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت برای حمایت از صادرات و ارائه تسهیلات کم بهره 300 میلیارد تومان در بانک توسعه صادرات در کنار سه بانک دیگر گذاشته شده که صادر کننده می‌تواند تسهیلات با نرخ سود کمتری ارائه کند که این رقم برای بخش صنعت 16 درصد و برای بخش کشاورزی 14 درصد بود که این رقم برای زمانی بود که نرخ تسهیلات بانکی 20 درصد بود که اکنون این نرخ به 18 درصد کاهش یافته باید این رقم را هم کاهش دهیم.

وی در مورد مدیریت واردات کشور نیز خاطرنشان کرد: رسانه‌ها فضایی درست کرده‌اند که انگار در حوزه کشور به روی واردات باز است در صورتی که واردات رسمی باز نیست و شاید یکی از دلایل افزایش واردات غیر رسمی و قاچاق نیز همین باشد.

وی ابزار دولت برای برخورد با واردات غیر رسمی را ابزار تعرفه‌ای، ارز و کنترل عنوان کرد و گفت: متاسفانه سود و عوارض گمرکی نسبت به سال 94 افزایش یافته و باید پرسید آیا این مسئله در راستای ورود به سازمان تجارت جهانی است. در حالی که بنگاه‌های تولیدی دنیا به دلیل کساد بازار جهانی رو به جامپینگ آورده‌اند سود بازرگانی در بسیاری از حوزه‌ها 10 تا 20درصد افزایش یافته است.

قائم مقام وزیر صنعت تصریح کرد: جالب اینجاست که تعداد طبقات تعرفه‌ای به 8 طبقه کاهش یافته اما کالایی که گروه طبقه‌ای آن حذف شده را به گروه و رقم بالاتر برده‌ایم.

خسروتاج همچنین استفاده از نوع ارز برای واردات کالا را هم نکته قابل توجهی دانست و گفت: در سال گذشته سعی کردیم که به تدریج کالاها را به سمت ارز متقاضی هدایت کنیم و به تدریج و بدون فشار با هماهنگی بانک مرکزی ارز متقاضی را جایگزین ارز مبادله‌ای کرده‌ایم.

وی یکی از دیگر از ابزارهای کنترل وارداتت را کنترل فنی دانست و گفت: باید در این زمینه به بنگاه‌ها و واحدهایی که در این بخش مشکل دارند تسهیلات بانکی ارائه کنیم

خسروتاج همچنین برخورد با قاچاق پوشاک،‌دخانیات لوازم خانگی مواد آرایشی و بهداشتی موبایل و قطعات یدکی را در راس کارهای وزارت صنعت برشمرد و اظهار داشت: برنامه جامعی برای پوشاک و دخانیات طراحی کرد‌ایم که از قبل خارج از مرزها تا ورود، انبارها و سطح عرضه را ردیابی می‌کند و  در کنار آن برنامه جامع موبایل را هم شروع خواهیم کرد.

وی گفت: از این پس طبق بخشنامه‌ای که ابلاغ کرده‌ایم لوازم خانگی خارجی فقط باید از طریق نمایندگی رسمی وارد کشور شود و همچنین به همه شرکت‌های واسط اعلام کردیم که باید نمایندگی رسمی دریافت کنند.

خسروتاج همچنین از الزام برندهای خارجی پوشاک در کشور برای تولید بخشی از محصولات خود در ایران خبر داد و گفت: این برندها علاوه بر تولید داخل باید بخشی از کالای خود را نیز صادر کنند.

وی در پاسخ به اینکه قبل از ممنوعیت واردات شورلت 700 دستگاه  از این خودرو ثبت سفارش شده و تکلیف آن چه خواهد بود گفت: مانند سالهای گذشته و زمان تحریم همان طور که برخی افراد با استفاده از نمایندگی‌های واسط خودرو وارد می‌کردند فردی از ایران از یک شرکت عمانی که نمایندگی شورلت را از شرکت کره‌ای گرفته بود نمایندگی درایافت کرده بود اما با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که بر ممنوعیت کالای آمریکایی به کشور تاکید داشتند تمام این ثبت سفارش‌ها هم باطل شد که دیگر خودروی شورلت وارد نمی‌شود.

خسروتاج همچنین در مورد آخرین وضعیت کارت اعتباری کالا برای ایجاد رونق در صنعت لوازم خانگی هم گفت: یکی از مشکلات تعیین ثبت حقوق بود که به دنبال آن هستند این سقف را بردارند تا کنون 100 هزار کارت اعتباری توسط بانک‌ها صادر شده و 16.6 میلیارد تومان ظرف چند ماه گذشته لوازم خانگی در قالب کارت اعتباری خریداری شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.