همکاری زیمنس با تولیدکنندگان داخلی

ارسال شده در تاریخ یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

انتقال تکنولوژی در صنایع برق و الکترونیک کشور یکی از عوامل توسعه این صنعت است که به گفته مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، همکاری و تولید مشترک این روزهای تولیدکنندگان داخلی و شرکت زیمنس، زمینه‌ این انتقال را فراهم می‌کند.

علی میرنژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که صنایع برق و الکترونیک از دولت طلبکارند، گفت: تولیدکنندگان صنعت برق و الکترونیک در صورتی که بتوانند مطالبات خود را از بخش دولتی و وزارتخانه‌های نیرو، بهداشت و ارتباطات دریافت کنند می‌توانند با پویایی بیشتر برای توسعه این صنعت و تولید محصولات باکیفیت‌تر گام بردارند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بازار صنایع الکترونیک در ایران اظهار کرد: کل حجم بازار برق و الکترونیک مجموعا ۱۰ میلیارد دلار است که ۵۰ درصد آن سهم واردات است و ۵۰ درصد دیگر از داخل تامین می‌شود.

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال گذشته صنعت الکترونیک ۲۱۸ میلیون دلار صادرات داشته است و پیش‌بینی می‌شود که بتوان در سال جاری این رقم را به ۳۵۰ میلیون دلار افزایش داد که این امر نشان از پتانسیل بالای این صنعت دانش‌بنیان دارد.

میرنژاد با بیان این‌که تعامل با دانشگاه از استراتژی‌های این صنعت است، افزود: در حال حاضر حداقل ۲۰ واحد تولیدی با دانشگاه‌ها ارتباط خوبی برقرار کرده است که فقط در یک مورد برای ساخت باطری الکترونیکی که یک میلیون آمپر ساعت سل باطری تولید شده است و در حال تعامل با دانشگاه پلی‌تکنیک هستیم که آنها توسعه مواد لتیومی را برای بهبود کارکرد و افزایش بهره‌وری باطری‌ها برعهده دارد.

وی همچنین با اشاره به این‌که ایران در این صنایع کم‌تجربه است، عنوان کرد: این صنایع نیاز به تکنولوژی و تلاش برای کسب دانش دارد که در همین زمینه با امضای توافق‌های همکاری و تولید مشترک با شرکت‌های معتبر خارجی در تلاش هستیم بتوانیم در این خصوص رسوب تکنولوژی صورت گیرد؛ به عنوان مثال در حال حاضر در حوزه الکتروموتورها، زیمنس در حال رایزنی با تولیدکنندگان داخلی است تا بتواند بخشی از نیاز تولیدات محصولات خود را در بازار داخلی و بازار صادراتی از این طریق تامین کند که همین همکاری در حوزه ترانسفورماتورها هم در حال شکل‌گیری است.

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که توسعه بخش‌های مختلف صنایع الکترونیک در دستور کار است، بیان کرد: در زمینه‌هایی مانند صنعت نیمه‌رسانه‌ها نیز که در سال ۲۰۱۴ بازاری ۳۳۶ میلیارد دلاری در جهان داشته و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۹ تا ۴۳۲ میلیارد دلار توسعه پیدا کند. در حال برنامه‌ریزی هستیم که با تهیه نقشه راه میکروالکترونیک بتوانیم زیرساخت‌های خود را برای این حوزه آماده کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.