همکاری قابل اعتماد ایران و عمان

ارسال شده در تاریخ سه شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

همکاری قابل اعتماد ایران و عمان

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اگرچه روابط ايران و عمان به سال‌های خيلي دور باز میگردد، اما جدا از تاثيرات اقتصادی و سياسی، روابط تهران و مسقط، ريشه در گذر تاريخ و جغرافيا دارد. نزديك‌ترين نگاه به روابط دو کشور نشان مي‌دهد همگرايی به گونه‌ای بوده است كه پيش از انقلاب اسلامی ایران، سربازان ايرانی به سلطان عمان در سركوب شورش كمك كردند و پس از انقلاب هم عمان تنها كشور خليج فارس بود كه روابط خوبی با ايران در طول 8‌‌ سال جنگ تحميلی با عراق داشت. علاوه بر آن، آمادگي دائمی جمهوری اسلامی ايران و عمان برای جستجوی بهترين راه‌ها به منظور حفظ امنيت منطقه‌ای و بين‌المللی از ديگر نكات قابل توجه طرفین است.
تجربه‌های سياسی در طول سال‌های اخير نيز حاكی است عمان در ميان ديگر كشورهای خليج فارس، بيش از همه علاقه‌مند به اجتناب از تعرض احتمالی امريكا به ايران و كمتر از ديگران، نگران چشم‌انداز قدرتی هسته‌ای در مجاورت خود بوده است. ساحل عمان تنها 80 كيلومتر با تنگه هرمز ايران فاصله دارد و همبستگی با اين كشور، بيشتر از آن جهت است كه انزوا و اقدام نظامی عليه ايران، تاثير مستقيم بر اقتصاد و ثبات عمان دارد.

عمان موضع ايران را بيش از ديگر كشورها مانند عربستان وامارات درك می کند و به امريكا اجازه استقرار پايگاه‌های خود را در خاك خود نمی دهد، چنان كه ديگر كشورهای منطقه هم نمی گذارند از خاك آنها براي تعرض به ايران استفاده شود

سطح روابط ایران و عمان

روابط جمهوری اسلامی ايران و عمان در دو نقطه حساس از نظر سياسی و اقتصادی قرار دارند كه در دو سوی تنگه هرمز واقع شده‌اند. اين موقعيت جغرافيايی اهميت روابط آنان را رقم میزند. در طول چند دهه گذشته، در مناسبات تاريخی، سياسی و اقتصادی همواره شاهد روابطی متين مبتنی بر واقعيت‌های سياسی منطقه و درايت مقامات سياسی دو كشور بوده‌ايم و می توانيم اين ادعا را داشته باشيم كه با چنين ديدگاهی يعنی سياست در كنار حكمت، در ميان كشورهای منطقه، عمان تقريبا جزو معدود كشورهايی در منطقه خليج فارس است كه در ده‌های گذشته، نقطه سياهی در رابطه با ايران نداشته بلكه ارتباط تهران و مسقط همواره رو به توسعه بوده است.
طرح‌های مشترك ايران و عمان در تنگه هرمز

تنگه هرمز یک آبراه ویژه، ميان دو كشور است. سال‌هاست كه بين ايران و عمان يك كميته مشترك فنی و همكاریهای دوستانه نظامی وجود دارد كه در آن، تهران و مسقط زمينه همكاریهای دوطرفه بويژه تردد آبراه‌های منطقه از جمله تنگه هرمز را بررسی و در مورد آن تبادل اطلاعات مي‌كنند و اين مبادله در چارچوب همكاریهای دو كشور قابل تفسير است.
علاقه‌مندی عمانیها به بازديد از مناطق باستانی و گردشگری ايران مثل اصفهان و شيراز و سفر به مناطق شمالی و سرمايه‌گذاریهايی كه در بخش گردشگری در استان خراسان شمالي صورت گرفته است، نشان می هد اين ظرفيت وجود دارد كه اين خطوط هوايی برقرار شود. علاوه بر گردشگران زيارتی و سياحتی بخش عمده‌ای از گردشگرانی كه از اين كشور عازم ايران می شوند، گردشگران زيارتی هستند. از يك سو به دليل قيمت‌های نازل درمان در ايران در مقايسه با ساير كشورها و از سوی ديگر، برخورد شايسته كادر درمانی و پزشكی با بيماران، همه روزه شاهد افزايش چشمگير افرادي هستيم كه براي درمان از اين كشور، راهی شهرهای مختلف ايران از جمله شيراز، اصفهان و يزد مي‌شوند كه بخصوص در حوزه قلب، چشم و درمان نازايی اين آمار بيشتر است. تنها چالشی كه در اين بخش با آن روبه‌رو هستيم؛ زبان خارجي است. تسلط افراد به زبان انگليسي يا عربی آنقدر نيست كه بتوانند با اين دسته از مراجعه‌كنندگان بخوبي ارتباط برقرار كنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.