پیامدهای سقوط شدید ارزش پوند

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

پیامدهای سقوط شدید ارزش پوند

– همشهری آنلاین: ارزش پوند پس از اعلام نتیجه همه پرسی برکسیت تا کنون حدود ۱۶ درصد افت داشته و به پایین ترین حد خود طی ۳۰ سال گذشته رسیده است.

اگرچه سقوط واحد پولی بریتانیا می‌تواند تا حدودی فعالیت‌های بخش صادرات را افزایش دهد اما بخش واردات بريتانیا با بحران جدی روبرو خواهد شد.

به گزارش يورونيوز جرمی باتستون، تحلیلگر بازار در این باره می‌گوید: «اگر در بخش ساخت و ساز هستید و باید قطعاتی از خارج سفارش دهید، کاهش ارزش پوند مشکل بزرگی خواهد بود.»

ضعف پوند و افزایش هزینه و مخارج بخش واردات کشور می تواند تراز تجاری سالانه بریتانیا را دچار اختلال کند. این روند تاثیر بسیار منفی برروی میزان اعتماد سرمایه گذاران خواهد داشت.

دانیل ورنازا، اقتصاددان گروه بانکی یونی کردیت درباره تبعات منفی سقوط ارزش پوند گفت: «پس از مدتی مصرف کنندگان از سقوط ارزش پوند آسیب خواهند دید. این آسیب به دو صورت خواهد بود: اول آنکه پوند ضعیف موجب می شود اجناس وارداتی گران تمام شود و در نتیجه قیمت‌ها نیز افزایش خواهند یافت. دوم آنکه میزان اعتماد پایین می آید.»

تحقیقات نشان می دهد شکست در مذاکرات مربوط به برکسیت و روند خروج ناموفق از اتحادیه اروپا می تواند برای بخش تجاری-مالی بریتانیا ضرر و زیانی معادل ۴۳ میلیارد یورو دربر داشته باشد.

مروین کینگ، رییس سابق بانک مرکزی بریتانیا گفت: «پیش از برگزاری همه پرسی گفته می شد خطرات اصلی برکسیت افزایش نرخ بهره، سقوط قیمتها در بخش مسکن و کاهش نرخ برابری ارزی است. به خود می گفتم غیرممکن است. برروی این مسئله سه سال کار شده است. اما اکنون می بینیم که امکان زیادی وجود دارد که این اتفاقات بیافتد.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.