پیشرفت چشمگیر محققین در افزایش بازده صفحات خورشیدی

ارسال شده در تاریخ شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

پیشرفت چشمگیر محققین در افزایش بازده صفحات خورشیدی

محققین مواد پوششی جدیدی اختراع کرده‌اند که می‌تواند بازده صفحات خورشیدی را تا 30 درصد یا بیشتر افزایش دهد.

بر اساس گزارشی که مدتی قبل توسط گروهی از محققین دانشگاه MIT منتشر شد، صفحات تولیدکننده انرژی خورشیدی با همین میزان بازده امروزی (حدود 18 درصد) جهت تامین نیاز انرژی زمین کفایت می‌کنند. اما مشکل بزرگ در اندازه این صفحات خورشیدی و در سطحی بزرگ‌تر، مزارع خورشیدی ایجاد شده با آن‌هاست.

طبیعتا اگر محققین بتوانند بازده این صفحات را روز به روز بیشتر کنند، از حجم بالای صفحات خورشیدی کاسته خواهد شد و می‌توان با مزارعی کوچک‌تر، انرژی موردنیاز را تولید کرد. حال محققین دانشگاه California Riverside موفق شده‌اند پوشش جدیدی برای صفحات خورشیدی اختراع کنند که بازده این صفحات را تا 30 درصد یا بیشتر افزایش می‌دهد.

«کریستوفر باردین» از محققین پروژه می‌گوید: “بخش فروسرخ طیف نور خورشیدی پس از برخورد به مواد فوتوولتاییک –که سلول‌های خورشیدی را تشکیل می‌دهند- کاملا از آن عبور کرده و جذب نمی‌شود. در واقع این انرژی از بین می‌رود.” وی می‌گوید مواد پوششی جدید می‌تواند طیف نور خورشید را تغییر دهد تا امکان جذب این انرژی و تبدیل آن به الکتریسیته فراهم شود.

قیمت بالای فناوری‌های خورشیدی به هزینه نصب صفحات و زمین‌هایی خریداری‌شده برای نصب آن‌ها مربوط می‌شود. سلول‌های خورشیدی تنها 20 درصد از هزینه انرژی خورشیدی را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل محققین به دنبال افزایش بازده سلول‌های خورشیدی و در نتیجه کاهش مساحت زمین موردنیاز هستند.

باردین در مورد تکنولوژی اختراعی‌شان می‌گوید: “ماده هایبریدی جدیدی که ما به دست آورده‌ایم می‌تواند دو فوتون فروسرخ را که به طور معمول از سلول‌های خورشیدی عبور می‌کند، گیر انداخته و در مرحله بعد با امتزاج آن‌ها، فوتون قوی‌تری را ایجاد می‌کند. این فوتون قدرتمندتر به آسانی توسط یک سلول خورشیدی جذب می‌شود و انرژی بسیار بیشتری تولید خواهد کرد.”

باردین حتی پا را فراتر می‌گذارد و از کاربرد فوتون‌های امتزاج‌یافته در فناوری‌هایی مانند تصویربرداری بیولوژیکی، ذخیره داده و نمایشگرهای OLED نیز سخن می‌گوید.

منبع: Inhabitat

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.