چالش بانک ها بانک‌ها با کاهش نرخ سود

ارسال شده در تاریخ پنج شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

چالش بانک ها بانک‌ها با کاهش نرخ سود

به‌دنبال اعلام اخبار مربوط به رشد قیمت و درآمد نفت ایران، برخی کارشناسان بانکی معتقدند که بهبود درآمد نفت باعث کاهش کسری بودجه دولت، رشد سرمایه‌گذاری‌ها و بهبود شاخص‌های اقتصادی در سال جاری خواهد شد و این موضوع در کنار کاهش نرخ سود بانکی به 15درصد از تیرماه95، باعث تغییراتی در ساختار سپرده‌ها و عملکرد نظام بانکی خواهد شد.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، عبدالناصر همتی مدیرعامل سابق بانک ملی قبلا اعلام کرده بود که نرخ سود باید به 15درصد کاهش یابد و این موضوع بین بانک‌های دولتی و خصوصی در حال بررسی است. برخی منابع بانکی معتقدند که تصمیم کاهش نرخ سود به محدوده 15درصد، در هفته‌های آینده در دستور کار شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی قرار خواهد گرفت و با هماهنگی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار و متناسب با نرخ تورم 12درصدی، احتمالا از تیرماه95 و اوایل تابستان شاهد کاهش نرخ سود سپرده‌ها و به‌دنبال آن کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی خواهیم بود.

براین اساس، نرخ 15درصدی سود سپرده‌ها چه به‌صورت متوسط نرخ سپرده‌های بانکی اعمال شود و طیفی از نرخ‌های 10 تا 18درصد برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را به همراه داشته باشد و چه به‌عنوان حداکثر نرخ سود سپرده بلندمدت 15درصدی اعلام شود، باعث کاهش حجم سپرده‌های بلندمدت و افزایش سپرده‌های کوتاه‌مدت خواهد شد، زیرا صاحبان منابع و سپرده، ترجیح می‌دهند در شرایط بهبود درآمد نفت و رشد سرمایه‌گذاری‌ها، پول خود را به‌صورت کوتاه‌مدت نگهداری کنند تا برای خرید سهام در بورس، بازار ارز و طلا و سکه، خرید و فروش مسکن و سایر دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها به‌کار گیرند.

  کاهش تقاضا برای تسهیلات بانکی با نرخ بالا
چالش دیگر بانک‌ها، کاهش تقاضا برای تسهیلات بانکی با نرخ بالا یا نرخ‌های فعلی است و برخی متقاضیان وام ترجیح می‌دهند که با نرخ‌های جدید و کاهش یافته در تابستان امسال، تسهیلات جدید را دریافت کنند و منتظر تحولات حاصل از رشد درآمد نفت و شاخص‌های اقتصادی خواهند ماند. همچنین برخی فعالان اقتصادی منتظر اثر افزایش درآمد نفت بر سود شرکت‌های نفتی، شرکت‌های عضو بورس و سایر تحولات متاثر از رشد سرمایه‌گذاری‌ها خواهند ماند تا ببینند که اثر درآمد نفت چه تاثیری بر رفتار دولت خواهد داشت و دولت این پول را در کجا خرج خواهد کرد؟

اگرچه برخی کارشناسان امیدوار هستند که دولت کاری کند کارستان و درآمد مازاد نفت را به جای هزینه‌های جاری و یارانه نقدی و… مستقیم برای کاهش بدهی خود به پیمانکاران و بانک‌ها هزینه کند تا منجر به کاهش بدهی دولت، تحرک در پیمانکاران و طرح‌های عمرانی، کاهش مطالبات معوق بانکی شود و ضریب فزاینده پولی و توان تسهیلات دهی بانک‌ها را بالا ببرد و به خروج از رکود و رونق و رشد اقتصادی و اشتغال کمک کند، اما به هر حال باید نشت درآمد ارزی و ریالی رشد قیمت نفت را با تاخیر چند ماهه ارزیابی کنیم و این موضوع بر رفتار سرمایه‌گذاران و سپرده‌گذاران بانکی تاثیر خواهد گذاشت.

  نگرانی از رشد سفته‌بازی
اما در عین حال، برخی صاحب‌نظران نگران اثر کاهش نرخ سود بانکی بر رشد سفته‌بازی هستند و معتقدند که احتمال رشد سفته‌بازی در بازارهای مختلف و نوسان نرخ‌های ارز و طلا و سایر دارایی‌ها نیز وجود دارد، زیرا در سه سال اخیر متاثر از بالا بودن نرخ سود بانکی نسبت به نرخ تورم، سود حقیقی پول مثبت بوده و تقاضا برای سفته‌بازی را کنترل می‌کرده است. اما در صورتی که سود بالاتری در بازار ارز و طلا و مسکن، بورس و شرکت‌های وابسته به نفت و گاز و… وجود داشته باشد، بخشی از منابع بانک‌ها جذب سفته‌بازی خواهد شد لذا این موضوع قطعا باعث رشد سپرده‌های کوتاه‌مدت و کاهش سپرده‌های بلندمدت خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.