چرا امیرعبداللهیان در عمان سفیر نشد؟

ارسال شده در تاریخ یکشنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

چرا  امیرعبداللهیان در عمان سفیر نشد؟

گروه دیپلماسی: یک منبع نزدیک به معاون سابق وزیر امور خارجه گفت حسین امیرعبداللهیان چند هفته قبل از اعزام به عمان به محمدجواد ظریف اعلام کرده بود که در شرایط کنونی قادر به انجام مسوولیت در خارج از کشور نیست.

بعد از انصراف حسین امیرعبداللهیان از پذیرش مسوولیت سفارت ایران در عمان، اکنون وزارت امور خارجه در حال انجام بررسی‌های لازم جهت معرفی و انتخاب گزینه جدیدی برای تصدی مسوولیت سفارت ایران در این کشور عربی است.

ا پایان ماموریت 4 ساله علی‌اکبر سیبویه، سفیر ایران در عمان، سفارت ایران در کشور دوست و همسایه و متحد استراتژیک تهران در ساحل جنوبی خلیج‌فارس بی‌سفیر است و امورات سفارت توسط سرپرست موقت اداره می‌شود. بعد از بازگشت سیبویه و انصراف حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای سابق از پذیرش مسوولیت سفارت ایران در مسقط، هنوز گزینه جدیدی برای تصدی سفارتخانه ایران در مسقط به مقامات این کشور معرفی نشده است.
اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری محمود‌آل‌سعید، معاون نخست‌وزیر در امور کابینه عمان در دیداری به نمایندگی از سلطان «قابوس» پادشاه این کشور، از علی‌اکبر سیبویه، سفیر ایران در مسقط به مناسبت پایان دوره مسوولیتش در این کشور عربی قدردانی و به پاس تلاش‌های سیبویه برای ارتقای همکاری‌ها بین دو کشور دوست و همسایه، به او نشان «نعمان» داده شد. سفیری که از سال 1391 جانشین حسین نوش‌آبادی، سخنگوی کنونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفارتخانه شده بود.

برخی کارشناسان دلیل نرفتن حسین امیرعبداللهیان به مسقط را به برکناری او از معاونت عربی و آفریقای وزارت‌خارجه مرتبط می‌دانند که از مدت‌ها پیش زمزمه این تغییر در وزارت‌خارجه مطرح بود.

از آن تاریخ تاکنون، فرد جدیدی به‌عنوان جایگزین حسین امیرعبداللهیان به مقامات کشور عمان برای تصدی مسوولیت سفارت ایران در این کشور عربی معرفی نشده و در عین حال که گزینه‌هایی در این زمینه مطرح هستند، ولی به نظر می‌رسد دستگاه سیاست خارجی کشور تاکنون به گزینه نهایی جهت معرفی به مقامات عمانی نرسیده است. ذکر این نکته هم لازم است که همچنان عکس علی‌اکبر سیبویه به‌عنوان سفیر ایران در عمان در سایت سفارت ایران در مسقط قرار دارد.

طولانی شدن فرآیند معرفی سفیر جدید در شرایطی است که بارها مقامات ایران بر اهمیت روابط استراتژیک تهران و مسقط تاکید کرده‌اند و شاید بتوان گفت از بین 6 کشور حاشیه خلیج‌فارس، عمان از معدود کشورهایی است که سطح روابط دوستانه‌اش با ایران را با وجود فشارهای عربستان کاهش نداده است و از ظرفیت مناسب و بالایی برای وساطت میان ایران و کشورهای این منطقه و حتی فراتر از آن برخوردار است. چنانکه در مقاطعی شاهد وساطت مقامات عمانی بین ایران و آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی در ارتباط با برخی از پرونده‌های مهم و حساس بوده‌ایم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.